FİBER İNTERNET

FİBER İNTERNET

Türk Telekom olarak, 170 yıllık tecrübesiyle adım adım örerek tüm şehirleri birleştiren dev bir fiber altyapı oluşturduk. Türkiye’yi layık olduğu çağdaş haberleşme altyapısına ve fiber teknolojisine kavuşturan Türk Telekom,bir çok yerde evlere ve binalara kadar fiber hizmetini Türk Telekom ile sözleşme imzalamış olan internet servis sağlayıcıların kullanımına sunuyor. Türk Telekom ile fiber hizmeti 81 ilde internet servis sağlayıcılar tarafından son kullanıcılara sunulabiliyor.

Değişmeyen bir Türk Telekom geleneği olan Türkiye’yi yeni teknolojilerle tanıştırmak misyonumuzla 81 ilde fiber dönüşümünü gerçekleştirerek Ülkemize en yaygın fiber alt yapısını sunuyoruz.

Bu hizmeti sadece yeni yerleşim alanları ve sitelerde değil mevcut yerleşim alanları ve ADSL kullanıcılarının olduğu noktalarda da sağlayacağız.

Fiber Optik Özellikleri:

Fiber optik, temelde bir sinyali iletmek için elektrik yerine ışığı kullanan bir iletim aracıdır. Optik fiberler saf camdan yapılan saç teli kalınlığında uzun ipliklerdir. Bu fiberler yansıtıcı bir kılıfın içine doldurulur, böylece ışık fiberlerin içine hapsedilir. Kablonun en dışı ise koruyucu bir kılıfla kaplanır. Böylece Fiber optik kablolar ile daha uzun mesafelere daha yüksek değerde veri aktarımı ışık hızı diye tabir edilen en yüksek hızla iletilir.

Fiber optik kablolar çevresel şartlara karşı çok iyi korunduklarından çevresel şartların ağır olduğu nemli, rutubetli ve aşırı yağışlı ortamlardan etkilenmeyerek her zaman tutarlı bir bağlantı sunar.

Fiber kablolarda dışarıdan içeriye doğru hiçbir etkileşim olmadığı gibi dışarıdan içeriye doğru da hiçbir sızıntı olmaz ve bilgi en güvenli şekilde çok uzak mesafelere bozulmadan taşınabilir.

Üretildikleri madde, fiziksel boyutları, sızdırmazlık gibi özellikleri dikkate alındığında fiber optik kablolar çok uzun süreler değişiklik ihtiyacı duymaz. Bu özelliği de fiber optik haberleşme sistemlerini çevreye en duyarlı haberleşme sistemleri olarak öne çıkarıyor.

Neler Yapılabilir?

Fiber internet sayesinde, 6 dakikada DVD, 58 saniyede 300 resim, 4 saniyede ortalama 50 dosya indirebilirsiniz*. Fiber internet; gerçek zamanlı etkileşim,(hızı etkileyen durumlar hariç) kesintisiz bağlantı sağlar. Fiber internet bağlantısı; akıllı ev, kişiselleştirilebilen TV, akıllı iletişim ağı, istediğinde seç izle video, bulut bilişim, online oyun, videokonferans, e-eğitim, uzaktan ameliyat, uzaktan hasta bakımı, akıllı enerji dağıtım şebekesi, yüksek güvenlikli ağ sistemleri gibi çok çeşitli uygulamaları mümkün kılar.

Nasıl Başvururum?

Türk Telekom’un hizmet sunduğu İnternet servis sağlayıcılardan biri ile irtibat kurarak Türk Telekom altyapısının kullanıldığı Fiber İnternet veya yüksek hızlı internet abonesi olabilirisiniz.Haritayı sorunsuz kullanmak için İnternet Explorer 8+, Mozilla Firefox, veya Chrome kullanmanızı öneriyoruz.Lokasyon bölümünde Adres Bilgileri ile arama yapılırken NVİ (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri) UAVT (Ulusal Adres Veri Tabanı) adres indeksi yapısı ve verileri referans alınmaktadır.

Fiber altyapısına dair verilen bilgiler yaklaşık değerlerdir. Tecrübe edeceğiniz hız değerleri şebeke altyapısı, bina/hane içi kablolama, hatların yoğunluğu, sunucuların veya bilgisayarınızın performansı gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilecektir.


*FTTH Council

Türk Telekomünikasyon A.Ş. kurduğu fiber internet altyapısını internet servis sağlayıcıların hizmetine sunmaktadır. Abonelerden kaynaklanan hız kısıtlamaları, sunucuların veya bilgisayarın performansı, hatların yoğunluğu gibi etkenler hizmetin hızını etkileyebilir.Arthur D Little&Exane BNP Paribas’ın Mart 2011 tarihinde yayınlanan “Superfast Broadband: Catch up if you can”isimli raporunda farklı eknolojiler kıyaslanmış ve sonucunda fiber internetin en hızlı internet olduğu tespitine yer verilmiştir.