Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Firmanızda Siber Güvenlik Farkındalığı Oluşturun

Teknolojinin gelişimi, hem bireyler hem de firmalar açısından yeni güvenlik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Siber güvenlik olarak adlandırılan bu yeni alan, online işlemlerde kullanılan kişisel verilerin üçüncü kişiler tarafından kötü amaç ile ele geçirilmesinin önüne geçmeyi hedefler. Veri gizliliği, özellikle ödeme bilgileri ve kişisel bilgiler noktasında kritik bir öneme sahiptir. Bu etkinlikler doğru bir biçimde sağlanmadığında kullanıcıların çeşitli mağduriyetler yaşaması kaçınılmaz olacaktır. Peki, siber güvenlik nedir ve veri gizliliği sağlamak için neler yapmak gerekir? İşte, firmanızda dijital ortam güvenliği farkındalığı oluşturmak için ipuçları!

Siber Güvenlik Nedir?

Günümüzde pek çok web sitesi ve sosyal medya platformuna kişisel veriler ile giriş yapılmaktadır. Bu kişisel bilgiler arasında doğum tarihi, kimlik numarası ve kredi/banka kartı bilgileri yer alır. Veri gizliliği sağlamak, şifre güvenliği yolu ile online ortamlarda kullanılan kişisel bilgilerin güvenliğini sağlamak için yapılan uygulamalara ise siber güvenlik uygulamaları adı verilir. Uygulamalar kapsamında şu noktalarda kullanıcılara hizmet verilir:

 • Kimlik bilgileri ve diğer kişisel verilerin gizliliğinin sağlanması.
 • Akıllı cihazlarda ve bulut sistemlerde yer alan yazılı ve görsel içeriklerin korunması.
 • Uygulamalar için parola ve şifre güvenliğinin sağlanması.
 • Ödeme araçlarının kullanımında kredi/banka kartları ve benzeri hassas bilgilerin gizliliğinin ve güvenliğinin sağlanması.

Görüldüğü üzere bu uygulama yeni çağın en önem verilmesi gereken konularından biridir. Siber güvenliğin sağlanamadığı durumlarda kullanıcılar kişisel bilgilerin çalınması ve kötü amaç ile kullanılmasından, ödeme bilgilerinin çalınması nedeni ile maddi kayıplara uğramak gibi pek çok farklı sorun ile karşı karşıya kalabilir.

Firmalar İçin Siber Güvenlik Neden Önemlidir?

Bireysel açıdan önemli olduğu gibi kurumsal olarak da siber güvenlik işlemleri kritik bir öneme sahiptir. Firmalar pek çok işlemini online yollardan ve dijital sistemler üzerinden yürütür. Bu durum şirketler için veri gizliliği ve şifre güvenliği konusunu ön plana çıkarır. Yapılan yazışmalardan, muhasebe işlemlerine, lojistik faaliyetlerden ödeme ve vergi işlemlerine kadar pek çok alanda dijital kanallarda pek çok firma bilgisi yer alır. Çalışanların kayıtları ve firmanın stratejik planları da yine bu bilgiler içinde sayılabilir.

Dijital platformlarda bulunan bu bilgilerin güvenliğinin sağlanması ise firmayı olduğu kadar firma müşterilerini de ilgilendirir. Firmalar kendi müşteri bilgilerini de veri tabanlarına kaydetmekte ve bu bilgiler zaman zaman kullanıcının izni ile yeni stratejiler için kullanılmaktadır. Ancak müşterilere ait kişisel veri gizliliği sağlamak, firma için oldukça büyük bir sorumluluktur. Firma müşteri ve kullanıcılardan kişisel veri talep ederken verilerin üçüncü kişiler ile paylaşılmayacağını garanti etmek zorundadır. Bu noktada ise ortaya siber güvenlik sistemleri çıkar.

Veri gizliliği ve şifre güvenliği konusunda yetersiz sistemler kullanan firmalar, oluşabilecek olumsuz koşullar nedeniyle prestij kaybına uğrayabilir. Olası bir siber saldırı sonucunda firma çok miktarda müşteri kaybederek sektörde güç kaybedebilir. İşte tam da bu nedenle siber güvenlik konusunda oldukça hassas ve etkili yöntemlere başvurmak büyük önem taşır.

Siber Güvenlik Zafiyetinin Riskleri Nelerdir?

Siber güvenlik konusunda yeterli yetkinlikte sistemler ile çalışmayan firmaları ve firmaların müşterilerini birtakım riskler bekler. Bu riskler, firmanın prestij kaybetmesine neden olduğu gibi ciddi maddi kayıplara da yol açabilir. Aynı zamanda veri gizliliği ve şifre güvenliği sağlayamayan firmaların müşterileri de bu riskler nedeni ile mağduriyetler yaşayabilir. Siber güvenlik zafiyetinin yaratacağı riskleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Güvenlik zafiyetleri hassas verilerin kötü niyetli kullanıcıların eline geçmesine neden olabilir.
 • Firma içi özel yazışmalar, ses kayıtları ya da görsel içerikler güvenlik zafiyeti halinde ifşa edilebilir.
 • Firmanın maddi kaynakları ile ilgili bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.
 • Firmanın ortaklarının yalnızca firma ile paylaştığı bilgiler üçüncü kişiler tarafından ele geçirilebilir.
 • Şirketin online platformlarda iletişime geçtiği bireysel müşterilerin bilgileri çalınabilir. Bu durum kapsamlı bir güvenlik zafiyetini beraberinde getirebilir.
 • Güvenlik zaafiyeti şirketlere büyük oranda zarar vererek piyasadaki varlıklarını tehlikeye atabilir.

Firmalarda Siber Güvenlik Farkındalığının Avantajları Nelerdir?

Dijital verilerin korunması ve şifre güvenliğinin yaratabileceği risklerden korunmak için firmaların etkili bir siber güvenlik sistemi ile çalışmaları büyük önem taşır. Bu noktada firmalar için güvenlik faaliyetlerinin avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Şirketin piyasadaki güvenilirliği artar.
 • Firma için özel verilerin gizliliği sağlanır. Böylece firmanın temel strateji ve çalışmaları güven içinde yürütülebilir.
 • Firma ile birlikte çalışan diğer kurumsal yapılar için de olumlu bir bakış açısı oluşturmak mümkün hale gelir.
 • Güvenilirlik sayesinde firma çok sayıda sadık müşteri elde edebilir.
 • Firma tüm dijital faaliyetlerini hiçbir aksaklık yaşamadan sürdürebilir.

Firmaların Kullanabileceği Etkili Siber Güvenlik Hizmeti

Firmaların dijital sistemlerde ve bulut sistemlerde her türlü verisinin korunmasını sağlayan güvenlik hizmetleri için profesyonel destek almak son derece önemlidir. Türk Telekom siber güvenlik hizmeti, kurumsal yapılar için etkili çözümler sunar. Firma altyapısı için en uygun güvenlik sistemleri ile çalışan Türk Telekom sayesinde siber saldırıların olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. Bununla birlikte Türk Telekom siber güvenlik hizmeti ile şirket verilerini sistematik bir biçimde bulut sistemlerde depolayarak güvence altına alabilirsiniz.

Siz de firmanız ve müşterileriniz için en iyi kararı vererek buradan siber güvenlik hizmetlerine ulaşım sağlayın! Şirket politikanızda geleceğe yer verin ve güvenliğinize yatırım yapın!​​