Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Erkan Akdemir: “4.5G ile Türkiye’yi hızlandırıyor ve teknolojileri millileştiriyoruz” dedi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 1 Nisan’da gerçekleştirilen törenle Türkiye’de 4.5G çağı resmen başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Türk Telekom’u temsilen Türk Telekom Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir katıldı.

BTK tarafından düzenlenen basın toplantısında özellikle yatırım, altyapı ve yerli üretime teşvik konularına değinen Erkan Akdemir, “Türk Telekom olarak 4.5G’yi Türkiye’yi gelecek yıllara taşıyacak önemli bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Frekans ihalesine ödenen toplam 3,35 milyar avroluk rakam, Türkiye’nin ekonomik gelişimine katkı için çok önemli. Türkiye’deki altyapının zenginleştirilmesi ve 4.5G’ye dayalı geleceğin Türkiye’de üretilen teknolojilerle kurgulanması stratejimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. Son 10 yıldır 20 milyar TL’yi aşan yatırımımızla Türkiye’nin 81 ilini fiber ağlarla döşemekle kalmadık şebekemizde kullandığımız ekipmanların millileştirilmesi için de yoğun bir emek sarf ettik. Türkiye’nin ilk baz istasyonu olan ULAK’ta Ar-Ge şirketimiz Argela ile tasarım aşamasından geliştirmeye kadar tüm süreçlerinde rol aldık ve operatör olarak da ilk siparişi verdik. Ayrıca, Nokia ile yaptığımız anlaşmayla baz istasyonlarının beyni olarak kabul edilen temel ekipmanların Çorlu’daki fabrikada Türk Telekom’a özel üretilmesini sağlıyoruz. Milli altyapıya verdiğimiz desteğin yanı sıra, Türk Telekom olarak kendi milli yazılımlarımızı da üreterek dünyaya teknoloji ihraç etmeye hazırlanıyoruz. Türk Telekom’un uluslararası konsorsiyumlarda yer alarak 5G yazılımları üreten tek Türk şirketi olduğunun altını çizmek istiyorum. Yaptığımız bu yatırımlar yalnızca Türkiye’nin 2023 yılı ekonomik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmakla kalmayacak, sosyo-ekonomik bir dönüşümü de beraberinde getirerek vatandaşlarımızı “dijital vatandaş” haline dönüştürecek. Türk Telekom olarak bizler Türkiye ile birlikte dijital geleceğe adım atmaya ve dijital devrimi gerçeğe dönüştürmeye hazırız” dedi.​​​

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Bülten tarihi: 1 Nisan 2016​​​​​​​​​​