Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Türk Telekom’un Günışığı Projesi, Çorlu’daki az gören çocuklara umut oldu

Türk Telekom ve Engelsiz Yaşama Derneği (EY-DER); ”Erken çocukluk dönemi ve az gören eğitimi” konulu seminerle Çorlu’daki az gören çocukların hayatına ışık tuttu. Üç gün süren seminer ile 13 çocuk, Günışığı Projesi kapsamında eğitim aldı. Ayrıca aileler ve öğretmenlere de az gören bilgilendirme eğitimi verildi.

Yaptığı çalışmaları yalnızca bir sosyal sorumluluk projesi değil geleceğe değer katmak, geleceği aydınlatmak olarak gören Türk Telekom’un, Engelsiz Yaşama Derneği (EY-DER) ile birlikte hayata geçirdiği Günışığı Projesi; Çorlu Kaymakamlığı, Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çorlu Belediyesi’nin davetiyle Çorlu’daki az gören çocuklar, aileleri ve öğretmenleri ile buluştu. Üç gün süren seminerler kapsamında aileler ve öğretmenlere “Erken çocukluk dönemi ve az gören” eğitimi verilirken 13 az gören çocuk Günışığı projesine dahil edildi.

Günışığı projesi kapsamında gerçekleştirilen bu etkinlik ile ilk kez “Az Gören” kavramı konusunda farkındalık düzeyinin artırılması ve az gören çocuklara yönelik işlevsel görme eğitimlerinin yaygınlaştırılması amacıyla yerel bir yönetimle de işbirliği yapılmış oldu. Seminere toplam 600 kişi katıldı.

Az gören çocuklara Türk Telekom’dan umut ışığı

Günışığı Projesi, yüzde 1 ila 10 oranında görme kalıntısına sahip olan çocuklara erken müdahale eğitimiyle “görmeyi” öğreterek, çocukların ve ailelerinin hayatlarını değiştiriyor. Proje kapsamında erken müdahale eğitimi alan çocuklar, aldıkları bu eğitim sonrasında beyaz bastona ihtiyaç duymadan yürüyebiliyor, paten kayabiliyor, bisiklete biniyor, toplu taşıma araçlarını kimseye ihtiyaç duymadan kullanabiliyor, resim yapabiliyor, yapılan ortam düzenlemeleriyle sınıf ortamında diğer arkadaşlarıyla aynı sıraları paylaşarak eğitimini sürdürebiliyor.

Toplam 34 ili kapsayan Günışığı eğitimlerinden geçtiğimiz yıl 100 çocuk mezun oldu. 2016 yılının sonuna kadar 200 çocuğun daha Günışığı eğitimini tamamlaması hedefleniyor.​​​​

​​​​​Bülten tarihi: 26 Nisan 2016​​​