Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Türk Telekom’un internet okuryazarlığını artırmaya yönelik kapsayıcı iş modelleri Boğaziçi Zirvesi’nde örnek gösterildi

Türk Telekom, BM Kalkınma Programı’nın dünyaya örnek gösterdiği kapsayıcı iş modellerini anlatmak üzere Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen 7. Boğaziçi Zirvesi’ne davet edildi. Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Zirve’de yaptığı konuşmada “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine” ulaşmanın yolunun dar gelirliler de dâhil olmak üzere toplumun tüm dezavantajlı kesimlerini kapsayan iş modelleri geliştirmek olduğunu vurguladı. Doany, “Türk Telekom olarak kapasite geliştirici eğitimlerle de refahın artırılmasına katkıda bulunmak için çalışıyoruz dedi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen 7. Boğaziçi Zirvesi, bu yıl “Küresel Gelecek Küresel Hedefler” temasıyla 29 Kasım’da başladı. Dünyadan ve Türkiye’den eğitim, sanat, medya alanında öncü kişilere, iş insanlarına, devlet başkanlarına ve bakanlara ev sahipliği yapan Zirve’ye; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın dünyaya örnek gösterdiği kapsayıcı örnek iş modellerini anlatmak üzere Türk Telekom da davet edildi. Zirvenin ilk gününde konuşma yapan Türk Telekom CEO’su Paul Doany, şirketin Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine” ulaşmak için rotasını çevirdiği dar gelirlileri ve tüm dezavantajlı kesimleri kapsayan iş modellerini anlattı. Oturumda kapsayıcı işletmelerin istihdam yaratmasıyla; tedarikçi, dağıtıcı, perakendeci ve müşteri olarak yoksul insanların, değer zincirinin birer parçası haline getirilebileceği böylece söz konusu insanların hayatlarını iyileştirmek için güçlü bir potansiyel yaratılabileceği vurgulandı.   

Türk Telekom CEO’su Paul Doany: “Bilişim sektörünün potansiyelini gerçekleştirmesini istiyorsak, piramidin en altında yer alan kesimleri hedeflemeliyiz

Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Dr. Talal Abu Ghanzaleh moderatörlüğünde ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmak için Kapsayıcı İş Modelleri’ panelinde​ bir konuşma yaptı.  Konuşmasında Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ilki olan “Yoksulluğa Son” hedefine ulaşmanın, dünyada var olan sosyal sorunların büyük bir bölümüne çözüm getireceğini belirten Paul Doany: “Daha yaşanabilir bir 2030 için sadece kamu ve STK’ların değil, özel sektörün de hayırseverlikle kalmayıp, refahın eşit dağılımı için dar gelirlileri de kapsayan iş modelleri geliştirmeleri ve bunu iş süreçlerine entegre etmeleri şart. Bu iş modelleri başarılı olarak uygulandığında, hem dar gelirli kesimlerin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine hem de şirketler için yeni iş fırsatları yaratılmasına katkı sağlayacaktırdedi.

Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin hem uygulanmasında hem de yaygınlaştırılmasında teknolojinin kaldıraç etkisine sahip olduğunu belirten Türk Telekom CEO’su Paul Doany, “Herkesin kazançlı çıkacağı yaklaşımdan bahsediyoruz. Bir yandan toplum faydası gözetilirken, diğer yandan yeni pazarlar ve müşterilere erişiyoruz. Özellikle ülkemizdeki telekomünikasyon pazarı gibi belirli bir doygunluğa erişmiş pazarlar için bu son derece önemli bir özellik. Genel anlamıyla bilişim sektörünün potansiyelini gerçekleştirmesini istiyorsak, piramidin en altında yer alan kesimleri hedeflemeliyiz” dedi.

“Kalkınma için dijital hizmetlere eşit erişim de önemli. Toplumun dijital hizmetlere erişimini kısıtlayan yoksulluk gibi unsurlarla mücadeleyi benimseyen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye’nin dijital dönüşümünü gerçekleştiren Türk Telekom için yol gösterici nitelikte. Yalnızca kapsayıcı iş modellerinin uygulanması ile kalmıyoruz; geliştirdiğimiz programlar kapsamında ulaştığımız kişilerin dijital dünyayı daha iyi tanımaları, önyargılarını yıkmaları, nihayetinde iyi bir kullanıcı haline gelmeleri ve mümkünse bundan ekonomik fayda sağlamaları için kapasite geliştirici eğitimlerle de onları destekliyoruz.”

Kapsayıcı iş modellerinin en güzel örneklerinden biri olan ve Birleşmiş Milletler tarafından örnek çalışma seçilen İnternetle Hayat Kolay projesi ile internetle hiç tanışmamış kesimleri internet kullanıcısı yapan ve sayısız başarı hikâyesine ortak olan Türk Telekom, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 2015 yılında New York’ta lansmanı sırasında düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi’ne de deneyimlerini paylaşmak üzere davet edilmişti. Türk Telekom ayrıca Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın özel sektörü sürdürülebilir kalkınma için harekete çağıran “Business Call to Action” programına Türkiye’den dâhil olan ilk şirket.

Bülten Tarihi: 29 Kasım 2016

​​