Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri, telekomünikasyon sektörünü “Ustasından” öğrenecek

Telekomünikasyon sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye’de önemli bir adım daha atıldı. Türk Telekom’un eğitimde üniversite ve sanayi işbirliği çalışmalarını yürüten Türk Telekom Akademi, üniversite işbirliklerine 14 Mart’ta düzenlenen törenle Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ni de ekledi. Türk Telekom’un Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu ile gerçekleştirdiği “Ustasından Telekomünikasyon” Sertifika Programı iş birliği kapsamında; öğrenciler telekomünikasyon teknolojilerine hâkim olurken, üniversitede sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacı da karşılanmış olacak. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde, 14 Mart’ta düzenlenen imza töreninde, “Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı” açılışı da gerçekleştirildi.

Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom “insana yatırım”ı stratejik odak noktalarından biri olarak konumlandırarak, Türk Telekom Akademi çatısı altında gerçekleştirdiği üniversite-sanayi iş birliklerine hız kesmeden devam ediyor. 2017’de de eğitim yatırımlarına devam eden Türk Telekom Akademi, telekomünikasyon sektörünün ihtiyaç duyduğu teknik bilgi ve becerisi yüksek, nitelikli personel ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla, 14 Mart’ta Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksek Okulu ile “Ustasından Telekomünikasyon” Sertifika Programı iş birliği protokolünü imzaladı.

Türk Telekom Kuzey-I Bölge Müdürlüğü Teknik Operasyonlar Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet İnal, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Ondokuz Mayıs Ün. Yeşilyurt Demir Çelik MYO Müdürü Doç.Dr. Kemal Yıldızlı’nın katılımları ve Türk Telekom Akademi Teknik Fonksiyonlar Gelişim Grup Müdürü Doğan Özmen’in proje hakkında sunumuyla gerçekleştirilen imza töreni sonrasında hayata geçen iş birliği kapsamında; telekomünikasyon sektörü için pratik, çözüm odaklı ve kalifiye sektör çalışanı yetiştirilmesi hedefleniyor.

Türk Telekom, “Ustasından Telekomünikasyon” Sertifika Programı kapsamında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksek Okulu bünyesinde, uçtan uca Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı’nı da hizmete açtı. Öğrenciler, bu laboratuvar çatısı altında mezun olmadan önce hem sektörü yakından tanıma ve keşfetme fırsatı, hem de pratik, kapsamlı ve profesyonel bir deneyim edinebilme imkânı bulacak. Böylece öğrenciler hem sektörün güncel bilgisiyle buluşacak hem de mezuniyet sonrası kariyer hedeflerine kolayca yön verebilecek. 

Türk Telekom yöneticileri deneyimlerini gençlerle paylaşıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yeşilyurt Demir-Çelik Meslek Yüksek Okulu bünyesinde verilecek olan eğitimler kapsamında öğrencilere, teori ve uygulamalı derslerin yanı sıra, e-eğitimler ve Türk Telekom sistem salonu ziyaretleri de sunulacak. En ileri teknolojilerin deneyimlenebileceği Türk Telekom laboratuvarlarında uygulamalı eğitimler düzenlenirken, Türk Telekom çalışanlarından seçilen donanımlı iç eğitmenler tarafından öğrencilere telekomünikasyon alanında ders ve eğitimler verilecek.

Ustasından Telekomünikasyon” Sertifika Programındaki derslerin sonunda yeterli donanım ve kabiliyete ulaşarak başarılı olan öğrenciler, “Telekomünikasyon Kurulum Elemanı Belgesi” alacak.

“Türkiye’deki üniversite-sanayi iş birliklerine rol model oluyoruz”

Türk Telekom’un meslek yüksekokulları ile gerçekleştirdiği iş birliklerinin, Türkiye’deki en kapsamlı, etkin ve en geniş kitleye hitap eden sertifika programlarından biri olduğunu kaydeden Türk Telekom Akademi ve İç İletişim Direktörü Saynur Önen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’de istikrarlı büyüyen sektörlerin başında telekomünikasyon geliyor. Hızlı büyüyen ve büyüyecek olan sektörümüzün en önemli ihtiyacı ise nitelikli insan gücü… Türk Telekom olarak kendi sektörümüzde ülkenin en büyük istihdam sağlayan şirketi olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu gururu taşırken,  ülkemizde teknolojik uzmanlıkların gelişimi ve eğitimi adına, üniversite-sektör iş birliklerini de stratejik önceliklerimiz arasında görüyoruz.  Çünkü Ülkemizin gelecek vizyonunu sağlam temeller üzerine kurabilmesinin, iş dünyasının nitelikli çalışan ihtiyacını karşılayabilmesi ile mümkün olduğu ve bunun üniversite – endüstri işbirliği ile gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin küresel alandaki en büyük gücünün dinamik ve eğitimli genç nüfusu olduğuna inanıyor, gençlerimizin arzu ettikleri gelecekle buluşmaları için çalışıyoruz. Bu açıdan üniversitelerle gerçekleştirdiğimiz ‘Ustasından Telekomünikasyon’ Sertifika Programı sayesinde, pratik, çözüm odaklı kalifiye sektör çalışanlarını sektörümüze kazandırıyoruz” dedi.

 

14 üniversiteye laboratuvar kuruldu, 266 öğrenci mezun edildi

Türk Telekom Akademi kapsamında üniversitelerle gerçekleştirdikleri iş birliklerinin sonuçları hakkında da bilgi veren Önen şunları söyledi: “Üniversite iş birlikleriyle 2015-2016 döneminde 146, 2016-2017 güz döneminde ise 120 kişi eğitimleri başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Bugüne kadar iş birliği yaptığımız 14 üniversitede, laboratuvar kurulumunu da gerçekleştirdik. Bu sayıyı hızla artırmaya devam ediyoruz. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

“Telekomünikasyon kurulum elemanı yetiştirilmesini amaçlıyoruz”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ara eleman yetiştiren meslek yüksekokullarında yeni teknolojiler ile zenginleştirilmiş uygulamalı eğitime büyük önem verdiklerini belirtti. Prof. Dr. Kuran, “Bu iş birliği ile öğrencilerimize en yeni teknolojilerin öğretilmesini ve telekomünikasyon alanında ihtiyaç duyulan telekomünikasyon kurulum elemanı yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Telekomünikasyon Laboratuvarı’nda Türk Telekom yöneticileri ve uzmanlarının meslek içi eğitimler vermesi, öğrencilerimizin gerçek iş dünyasıyla tanışması açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Öğrenciler sektörün gerektirdiği yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör tarafından daha tercih edilen nitelikli iş gücü içerisinde yerlerini almış olacak. İş birlikleri ve verdikleri destek için Türk Telekom’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kapsamlı müfredat, yoğun içerik

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksek Okulu’nda “Ustasından Telekomünikasyon” Sertifika Programı kapsamındaki Telekomünikasyon Teknolojileri dersi 25’er öğrenci ile yürütülecek. Bu kapsamda; Haberleşmenin Gelişimi, Erişim Şebekeleri - Bakır Kablo Ek ve Ölçüm Metotları, Türk Telekom’da PSTN VE XDSL Servisleri, Erişim Şebekeleri Fiber Ek ve Ölçüm Metotları, Yeni Nesil Erişim Teknolojileri- FTTH, IPTV, WiFi, FTTB/C Sistemleri, Türk Telekom'da Enerji ve Soğutma Sistemleri ile Temel Network Eğitimi konuları öğretilecek.

Dersler, 14 hafta boyunca haftada 1 gün olarak düzenlenecek. Program kapsamındaki Telekomünikasyon Teknolojileri Laboratuvarı’nda 56 saat teori ve uygulamayla, konuyla ilgili e-eğitimler ve Türk Telekom sistem salonu ziyaretleri gerçekleştirilecek. Telekomünikasyon Teknolojileri dersleri; sanal gerçeklik uygulaması, e-eğitim, mobil öğrenme, sanal sınıf ve video bazlı dijital öğrenme gibi alternatif yöntemleri de aktif olarak kullanmasıyla dikkat çekiyor.

Bülten Tarihi: 14 Mart 2017

​​​​