Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Telefon Kütüphanesi, Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nı kutluyor

​​

Türk Telekom’un, görme engelli kitapseverlere yönelik geliştirdiği sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi, ‘Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nı kutluyor. Telefon Kütüphanesinde dünya klasiklerinden güncel eserlere kadar 200’e yakın çocuk kitabı bulunuyor. Çocuklar, Telefon Kütüphanesi’ni arayarak ünlü oyuncuların sesinden La Fontaine Masallarını, Berna Laçin’in sesinden son yüzyılın en iyi 100 kitabı arasında yer alan Küçük Prens’i ve Türk Telekom çalışanlarının gönüllü olarak seslendirdiği daha pek çok kitabı dinleyebiliyorlar.
 
Türk Telekom’un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliği ile hayata geçirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projesi Türkiye’nin ilk Telefon Kütüphanesi, ‘Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nı kutluyor. Her yıl Kasım ayının ikinci Pazartesi günü ile başlayan hafta, çocuklara kitabı sevdirmek, okuma alışkanlığı kazandırmak, anne ve babaları çocukları için kitap almaya yönlendirmek, yeni kitaplık kurulumlarını teşvik etmek gibi amaçlarla Dünya Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlanıyor. Telefon Kütüphanesi, dünya klasiklerinden güncel eserlere kadar 200’e yakın çocuk kitabı ile Dünya Çocuk Kitapları Haftası’na hazır.

Görme engelli çocuklar Telefon Kütüphanesi’ni arayarak; ünlü oyuncuların sesinden La Fontaine Masallarını, Berna Laçin’in sesinden son yüzyılın en iyi 100 kitabı arasında yer alan Küçük Prens’i dinleyebiliyor; Kaptan Ahab ile birlikte Moby Dick adlı balinanın avına çıkıyor, Gulliver’e gezilerinde eşlik ediyor. Çocuklar, hemen hemen herkesin çocukluğunda yeri olan Nasreddin Hoca Masalları, Keloğlan Hikayeleri gibi klasikleşmiş çocuk kitaplarının yanı sıra Sünger Bob ve Pıtırcık gibi günümüzün en sevilen çocuk kahramanlarının öykülerine de eşlik ediyorlar. Telefon Kütüphanesi bu hizmeti ile Braille basımları olmadığı için erişemedikleri masal kahramanlarını, görme engelli çocukların bir telefon kadar yakınına getiriyor.

Türk Telekom çalışanları da okuma yaparak projeye gönüllü destek veriyor.

* Telefon Kütüphanesi 0800 219 91 91 numaralı hat üzerinden görme engelli kitapseverlere ücretsiz sunulan bir servistir. Bu servisten yararlanabilmek için görme engelli kullanıcıların engelli belgeleri ile birlikte GETEM’den şifre almaları gerekmektedir.

Bülten Tarihi: 7 Kasım 2016​​