Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi’nden Öğrencilere Deprem Eğitimi

Türk Telekom Grubu çalışanlarından oluşan gönüllü Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi (TTAKE), Afyon, Amasya, Konya ve Yozgat kentlerindeki Türk Telekom Okulu öğrencilerine deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında yapılması gerekenler konusunda seminer verdi. Çocukların deprem konusunda bilinçlenmesine yardımcı olan seminerler, önümüzdeki dönemde farklı illerdeki Türk Telekom okullarıyla devam edecek.

Türk Telekom Grubu çalışanlarından oluşan gönüllü Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi (TTAKE), Afyon, Amasya, Konya ve Yozgat kentlerindeki 6  Türk Telekom ortaöğretim okulunda  depremden korunma eğitimi verdi. Sahip olduğu tektonik, topografik ve iklimsel yapısı gereği doğal afetlerle sıklıkla yüz yüze kalan bir ülke olmasının yanı sıra sel, çığ, heyelan, yangın ama en önemlisi Türkiye’nin deprem kuşağı üzerinde olması nedeniyle büyük önem taşıyan seminerlerde, yaklaşık 1200 öğrenciye deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında yapılması gereken acil durum bilgileri anlatıldı. 

Erken yaşta deprem farkındalığı için 150 Türk Telekom Grubu çalışanı her an yardıma hazır

TTAKE gönüllüleri, sundukları hizmetlerin yanı sıra bilgi ve tecrübelerini düzenledikleri seminerlerle ilköğretim öğrencilerine aktarırken, erken yaşta afetle mücadele farkındalığını geliştirmeye yardımcı oluyor. Türk Telekom Grubu’nun Türkiye’nin dört bir yanına dağılan gönüllüleri, deprem konusunda sağlam bir bilinç oluşmasına ve bu bilincin artmasına da katkı sağlıyor. 

Merkezi Ankara Türk Telekom Genel Müdürlüğü’nde bulunan TTAKE, yalnızca Türk Telekom Grubu çalışanlarının yer aldığı ve gönüllülük esasına dayalı bir yapılanma olarak 2010 yılında kuruldu. TTAKE, başta deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelebilecek doğal afet ve kaza gibi arama kurtarma hizmetleri gerektiren her noktada destek olmayı amaçlıyor. 

TTAKE, AFAD ile koordineli bir şekilde, olası bir afet durumunda kullanılacak teknolojik ekipman ve teçhizatlarla birlikte olay yerine ulaşarak bölgedeki arama ve kurtarma çalışmalarına destek veriyor. TTAKE’nin 30’u merkezde olmak üzere Türkiye genelinde 11 bölgede oluşturduğu destek ekipleriyle birlikte toplam 150 üyesi bulunuyor. Söz konusu bölgelerde oluşturulan destek ekipleri, bulundukları bölgenin coğrafyasına ve karakteristik özelliklerine uygun olarak eğitim alarak bu alanlarda uzmanlaşıyor. 

TTAKE, ilk ciddi tecrübesini 2011 yılında 7,2 şiddetinde meydana gelen ve 300 kişinin enkaz altında kalarak can verdiği Van depreminde yaşadı. TTAKE, AFAD ile etkin ve hızlı şekilde organize olarak beş gün boyunca enkazda arama kurtarma çalışmalarına katıldı. 

Türk Telekom Arama Kurtarma ekibinin eğitimleri, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin diğer illerinde de devam edecek.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Bülten tarihi: 15 Ocak 2016​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​