Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Türk Telekom ve Çukurova Üniversitesi’nden telekom sektörüne nitelikli iş gücü için işbirliği

Türk Telekom, mesleki eğitime ve istihdama katkı sunan Meslek Yüksekokulu İşbirliği Projesi kapsamında üniversite işbirliklerine Çukurova Üniversitesi’ni de ekledi. Türk Telekom Akademi çatısı altında yapılan proje ile Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu (TBMYO) öğrencilerinin telekomünikasyon sektörüyle ilgili mevcut teknik bilgi ve becerilerinin artırılması ve sektöre nitelikli iş gücünün kazandırılması hedefleniyor. İşbirliği kapsamında Çukurova Üniversitesi’nde uçtan uca Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı da kuruldu.

“İnsana yatırım”ı stratejik odak noktalarından biri olarak gören Türk Telekom, Türkiye’nin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamaya yönelik projelerine yenilerini ekliyor. Bu kapsamda hem sektöre hem de üniversiteli gençlerin kişisel gelişimine ve istihdamına katkı sunacak projelerine hız kesmeden devam eden Türk Telekom, Meslek Yüksekokulu (MYO) İşbirliği Projesi kapsamında üniversitelerle yaptığı işbirliklerine Çukurova Üniversitesi’ni de ekledi.

İki kurum arasında 27 Ekim 2016, Perşembe günü gerçekleştirilen işbirliği anlaşmasına ilişkin imza töreni; Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, Türk Telekom Güney-II Bölge Müdür Yardımcısı M. Nafiz Baycan, Türk Telekom Akademi Teknik Fonksiyonlar Gelişim Grup Müdürü Doğan Özmen ve Çukurova Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nigar Yarpuz-Bozdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. İşbirliği kapsamında üniversite bünyesinde kurulan uçtan uca Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı'nın açılışının da yapıldığı törende, Akademi Teknik Fonksiyonlar Gelişim Grup Müdürü Doğan Özmen proje hakkında bilgilendirme yaptı.
Türk Telekom yöneticileri de eğitime kaktı sağlıyor

Türk Telekom Akademi eğitmenlerinin desteği ile Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okullarında sektöre yönelik dersler sunulurken, telekomünikasyon sektörüne yönelik mesleki dersler de açılışı gerçekleştirilen laboratuvarda uygulamalı şekilde öğretilecek. Böylece TBMYO öğrencileri teorik bilgileri pratiğe dönüştürme imkânı da bulacak.

Türk Telekom yöneticileri ve konusunda uzman çalışanları da üniversite öğrencilerine işbirliği kapsamında gerçekleştirilen derslere kurumsal birikimleri, mesleki ve teknik tecrübeleriyle destek olacaklar. Türk Telekom ve Çukurova Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu arasında yapılan anlaşma kapsamında sunulacak “Telekomünikasyon Teknolojileri” dersiyle, üniversitenin Elektronik Haberleşme, Elektrik - Elektronik, Elektrik Teknolojileri öğrencilerinin bu alanda teknik uzmanlık kazanmaları hedefleniyor.

İleri eğitim yöntemleri kullanılıyor

Sanal sınıf, e-öğrenme, yüz yüze eğitim, bilgi kütüphanesi, mobil öğrenme gibi ileri eğitim yöntemlerinin uygulandığı dersler sonunda yeterli donanım ve kabiliyete ulaşarak başarılı olan öğrencilere “Telekomünikasyon Kurulum Elemanı Belgesi” verilecek. Program, ayrıca telekomünikasyon alanında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında en kapsamlı ve en geniş kitleye hitap eden sertifika programlarından biri olarak da dikkat çekiyor.

Türk Telekom Akademi ve Yetenek Yönetimi Direktörü Saynur Önen: “Programdan mezun öğrenciler, Türk Telekom’da çalışma fırsatı bulabilecek”

Türk Telekom ve Çukurova Üniversitesi arasındaki işbirliğiyle ilgili açıklama yapan Türk Telekom Akademi ve Yetenek Yönetimi Direktörü Saynur Önen, sertifika programlarıyla birlikte program mezunlarının sektörde çok büyük fark yaratmaya devam edeceklerini söyledi.
Telekomünikasyon sektörünün yeni kuşağın en fazla istihdam edildiği alanların başında geldiğine ve gelecek dönemde de genç nesillerin kariyer hedefleri doğrultusunda sık tercih ettiği sektörlerin başında geleceğine dikkat çeken Önen, “Türk Telekom olarak 175 yıllık bilgi birikimimizi, Türkiye’nin köklü yüksek öğretim kurumlarından Çukurova Üniversitesi’nin eğitim alanındaki deneyimi ile bir araya getirdik. Bu iş birliklerimiz sayesinde, sektörümüzde başarılı işlere imza atacak nitelikte nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Şu ana kadar işbirliği yaptığımız üniversitelerden 146 öğrenci Telekomünikasyon Teknolojileri dersini başarıyla geçip belgelerini almaya hak kazandılar. Bu öğrencilerimizi Türk Telekom olarak bünyemizdeki açık pozisyonlar için değerlendirip uygun adayları Türk Telekom ailesine katmayı da arzuluyoruz.” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel: “Öğrencilerimiz uygulamalı eğitimle, iş dünyasıyla tanışmış olacaklar”

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel ise yaptığı konuşmada, “Bu işbirliği ile öğrencilerimize en yeni teknolojilerin öğretilmesini ve telekomünikasyon alanında ihtiyaç duyulan telekomünikasyon kurulum elemanı yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Telekomünikasyon Laboratuvarında Türk Telekom yöneticileri ve uzmanlarının meslek içi eğitimlerinin verilmesi, öğrencilerimizin gerçek iş dünyasıyla tanışması açısından da çok değerli. Öğrenciler sektörün aramış olduğu yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör tarafından daha tercih edilen nitelikli bir iş gücünü oluşturacak. İşbirlikleri ve verdikleri destek için Türk Telekom’a teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Bülten Tarihi: 27 Ekim 2016

​​