Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Telekomünikasyon sektörünün nitelikli iş gücü, Türk Telekom ve Ege Üniversitesi iş birliğinden çıkacak

Türk Telekom, mesleki eğitime ve istihdama katkı sunan Meslek Yüksekokulu İşbirliği Projesi kapsamında üniversitelerle işbirliklerine devam ediyor. Proje ile MYO öğrencilerinin telekomünikasyon sektörüyle ilgili mevcut teknik bilgi ve becerilerinin artırılması ve sektöre nitelikli iş gücünün kazandırılması hedefleniyor. Türk Telekom, proje kapsamında son olarak Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu (Ege MYO) ile işbirliği yaptı.

“İnsana yatırım”ı stratejik odak noktalarından biri olarak gören Türk Telekom, nitelikli eleman ihtiyacını karşılayarak hem sektöre hem de üniversiteli gençlerin istihdamına katkı sunacak projelerine devam ediyor. Türk Telekom, Meslek Yüksekokulu İşbirliği Projesi kapsamında üniversitelerle yaptığı işbirliği anlaşmalarına Erciyes ve Gazi Üniversitesi’nin ardından Ege Üniversitesi’ni de ekledi. 9 Mart 2016, Çarşamba günü Ege Üniversitesi ile İzmir’de iş birliği anlaşması imzalayan Türk Telekom, aynı gün anlaşma kapsamında kurulan “Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulama Laboratuvarı”nın da açılışını yaptı.

İki kurum arasındaki iş birliği imza törenine Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin, Ege Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. H. Semih Güneş, Türk Telekom Batı I Bölge Müdürü Timur Sevim ve Türk Telekom Akademi Teknik Fonksiyonlar Gelişim Grup Müdürü Doğan Özmen  katıldılar.

Türk Telekom ve Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu (Ege MYO) arasında yapılan anlaşma kapsamında sunulacak “Telekomünikasyon Teknolojileri” dersiyle, üniversitenin Elektronik Haberleşme, Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Bölümü öğrencilerinin bu alanda teknik uzmanlık kazanmaları hedefleniyor. Telekomünikasyon sektöründeki teknik cihaz kurulum, işletme ve arıza ıslahı faaliyetlerinin öğrencilere aktarıldığı projeyle, teorik bilginin pratiğe dönüştürülerek üniversite-sanayi işbirliğinin etkin olarak sağlanması da amaçlanıyor.

Türk Telekom - üniversite iş birlikleriyle sektöre nitelikli eleman kazandırıyor

 

Türkiye’nin geleceği için yatırım yapmayı görev kabul eden Türk Telekom, MYO işbirliği projesini tüm Türkiye’ye yaygınlaştırmayı hedefliyor. Türk Telekom, telekomünikasyon sektörünün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla Meslek Yüksek Okullarında sektöre yönelik dersler sunuyor. Türkiye’nin en büyük kurumsal okulu Türk Telekom Akademi’nin eğitmenlerinin desteği ile verilen ve sanal sınıf, e-öğrenme, yüz yüze eğitim, bilgi kütüphanesi, mobil öğrenme gibi ileri eğitim yöntemlerinin uygulandığı dersler sonunda başarılı olan öğrencilere “Telekomünikasyon Kurulum Elemanı Belgesi” veriliyor. Program, ayrıca telekomünikasyon alanında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında en kapsamlı ve en geniş kitleye hitap eden sertifika programlarından biri olarak da dikkat çekiyor.

Ege Üniversitesi Ege MYO’da “Telekomünikasyon Teknolojileri” dersi 25’er öğrenci ile yürütülecek.  Öğrencilerin seçebileceği bu özel ders kapsamında Türk Telekom’un belirlediği Haberleşmenin Gelişimi, Erişim Şebekeleri Bakır Kablo Ek ve Ölçüm Metotları, Türk Telekom’da PSTN VE XDSL Servisleri, Erişim Şebekeleri Fiber Ek ve Ölçüm Metotları, Yeni Nesil Erişim Teknolojileri - FTTH, IPTV, WiFi, FTTB/C Sistemleri, Türk Telekom'da Enerji ve Soğutma Sistemleri ile Temel Network Eğitimi konuları  öğretilecek. 14 hafta boyunca haftada 1 gün olarak düzenlenecek olan programda Telekomünikasyon Teknolojileri Laboratuvarı’nda 56 saat teori ve uygulamayla, konuyla ilgili e-eğitimler ve Türk Telekom sistem salonu ziyaretleri gerçekleştirilecek.

Dr. Coşkun Şahin: “Program, sektörümüzde fark yaratacak mezunlar verecek”

Türk Telekom ve Ege Üniversitesi arasındaki iş birliği imza töreninde konuşan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin, sertifika programlarıyla birlikte sektörde fark yaratacak mezunların ortaya çıkacağını söyledi. Telekomünikasyon sektörünün yeni kuşağın en fazla istihdam edildiği alanların başında geldiğine dikkat çeken Şahin, “Türk Telekom olarak, hem nitelikli personel açığını kapatmak hem de öğrencileri teknolojiyle buluşturarak günümüzün mesleklerine hazırlamak üzere yoğun mesai harcıyoruz. Sertifika almaya hak kazanan öğrencilerimizi Türk Telekom olarak bünyemizdeki açık pozisyonlar için değerlendirip uygun adayları Türk Telekom ailesine katmayı arzuluyoruz. Ege Üniversitesi’nin eğitim alanındaki deneyimi ile Türk Telekom olarak 175 yıllık engin deneyim ve bilgi birikimimizin bir çıktısı olan Telekomünikasyon Kurulum Elemanı Sertifika Programı’nın sektörümüzde başarılı işlere imza atacak nitelikte insanlar yetiştireceğine inanıyorum.” dedi.

Prof. Dr. Candeğer Yılmaz: “İş dünyasına kolaylıkla uyum sağlayabilecekler”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise yaptığı konuşmada, “Bu işbirliği ile telekomünikasyon alanındaki gelişmelerin öğrencilere ve mezunlara aktarılması ve telekomünikasyon alanında ihtiyaç duyulan telekomünikasyon kurulum elemanı yetiştirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda Türk Telekom tarafından Ege Meslek Yüksekokulu’nda Telekomünikasyon Teknolojileri Laboratuvarı oluşturuldu. Türk Telekom tarafından, laboratuvarda öğrencilerin teorik bilginin uygulamalı şeklini de öğrenmelerini sağlamak için uçtan uca telekomünikasyon cihazlarının kurulumu gerçekleştirildi. Böylelikle Ege Meslek Yüksekokulu öğrencilerimiz, mezuniyet sonrası bu sektörde görev almaları durumunda almış oldukları uygulamalı eğitim nedeniyle iş dünyasına kolaylıkla uyum sağlayabilecekler. Ayrıca Telekomünikasyon Laboratuvarında protokol kapsamında Türk Telekom’un teknik elemanlarının meslek içi eğitimleri de gerçekleştirilecek. Türk Telekom tarafından oluşturulan bu laboratuvarda öğrencilerimiz mezuniyet sonrasında ilgili konuda sektörün aramış olduğu yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör tarafından seçilebilir olmalarının arttırılması hedeflenmektedir.” dedi. ​​​​

​​​​​​​​​​​​​​​Bülten Tarihi: 9 Mart 2016​​​​​​​​​