Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Türk Telekom istikrarlı gelir büyümesini sürdürürken rekor seviyede FAVÖK elde etti

Türk Telekom gelirleri 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 11,4 artarak 4,1 milyar TL oldu.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre FAVÖK yüzde 14,5 artışla 1,5 milyar TL’ye ulaştı ve rekor çeyreksel FAVÖK kaydedildi.

Türk Telekom yılın üçüncü çeyreğinde güçlü operasyonel sonuçlar kaydetti. Yüksek büyümenin gözlendiği genişbant, mobil ve TV alanlarında 450 bin yeni abone kazanımı gerçekleşirken, toplam abone sayısı 38,5 milyona yükseldi.

Genişbantta çeyrek bazda 119 bin net abone artışı gerçekleşti.

Mobil abone sayısı üçüncü çeyrekte 342 bin arttı ve toplam abone sayısı 18,4 milyona yükseldi. Yılbaşından bu yana net abone kazanımı 1 milyonu aştı.

Türk Telekom Tivibu’da, Ev TV abone sayısı bu çeyrekte kaydedilen 46 binlik net artış ile 590 bine ulaştı.

2016 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıklayan Türk Telekom, grup gelirlerini yıllık bazda yüzde 11,4 artırarak 4,1 milyar TL’ye çıkardı. FAVÖK rakamını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 artışla 1,5 milyar TL’ye taşıyarak rekor çeyreksel FAVÖK kaydetti.

Türk Telekom güçlü operasyonel sonuçlar kaydettiği bir çeyreği daha geride bırakarak mobil, genişbant ve TV olmak üzere yüksek büyümeye sahip faaliyet kollarında 450 bin net abone artışı gerçekleştirdi. Böylelikle toplam abone sayısı 38,5 milyona ulaştı.

Türk Telekom, üçüncü çeyrekte genişbantta 119 bin net abone artışı gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana kaydedilen 429 binlik artış, halka arzdan itibaren elde edilen en yüksek 9 aylık net abone kazanımı oldu.

Fiber abone tabanı bir önceki yıla göre yüzde 38 artışla 1,85 milyon olurken, fiber hane kapsama rakamı 13,1 milyona ulaştı.

Mobil abone sayısı üçüncü çeyrekte 342 bin artış kaydetti. Toplam mobil abone sayısı 18,4 milyona yükseldi. Böylelikle yılbaşından bu yana net abone kazanımı 1 milyonu aştı. Akıllı telefon penetrasyonu yüzde 73’e çıktı. Akıllı telefon kullanıcısı olan abonelerin aylık ortalama data kullanımı 2,3 GB iken, LTE abonelerinin ortalama kullanımı 3,5 GB olarak gerçekleşti.
Türk Telekom’un, bir önceki çeyrekte 219 bin kilometre olan Türkiye’deki toplam fiber uzunluğu üçüncü çeyrek sonu itibarıyla 223 bin kilometreye yükseldi.

Ev TV abone sayısı bu çeyrekte kaydedilen 46 binlik net artış ile 590 bine ulaştı.

Yılın üçüncü çeyreğinde kaydedilen 666 milyon TL’lik yatırım harcaması, yılbaşından bu yana olan konsolide yatırım harcamasını 2,1 milyar TL’ye taşıdı.

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul (Boulos H.B.) Doany 2016 yılı üçüncü çeyrek sonuçları hakkında şöyle konuştu:

“Türk Telekom ailesi ve çalışma arkadaşlarımla yeniden bir arada olmaktan onur duyuyorum. Bu güzel ülkenin her bir şehrinde varlık gösteren ve güçlü bir mirasa sahip olan bu şirkete liderlik etmek bir ayrıcalık. Bizi bekleyen fırsatlarla ilgili çok heyecanlıyım. Türk Telekom, daha fazla değer yaratmak üzere güçlü yanlarını kullanmak için çok iyi konumlanmış durumda. Ürün ve hizmetlerimizin başarılı bir şekilde operasyonel olarak birleşmesinin ardından, paydaşlarımıza en yüksek değeri sunabilmek için; organizasyonel yapımızın sadeleştirilmesini hızlandırmayı ve verimlilik artışı sağlayarak performansımızı daha iyi seviyelere getirmeyi planlıyoruz.

Şirketimizin bugüne kadar attığı servis entegrasyonu adımlarının başarılı sonuçlarının, güçlü finansal performansa dönüştüğünü açıklamaktan mutluluk duyuyoruz. Türk Telekom 2016 yılının 3. çeyreğinde güçlü büyüme hızını sürdürdü. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, bu çeyrekte bütün iş segmentlerimizin desteğiyle, konsolide gelirlerimizi inşaat gelirleri düzeltmesi hariç yüzde 9 artırarak 3,9 Milyar TL’ye çıkardık. FAVÖK yıldan yıla yüzde 14 büyüdü ve 1,5 milyar TL’ye ulaşarak tarihimizin çeyrek bazda en yüksek FAVÖK’ü oldu.

Türkiye’nin lider entegre telekomünikasyon şirketi olarak, senenin 3. çeyreğinde güçlü operasyonel performans göstermeye devam ettik. Abone tabanımıza 280 bin yeni abone ekledik ve toplam abone sayımızı 38,5 milyona çıkardık. Yüksek büyümenin gözlendiği genişbant, mobil ve TV alanında 450 bin yeni abone kazandık.

LTE hizmetlerinin ilk 6 ayının başarılı sonuçlarını sizlere sunmaktan özellikle memnuniyet duyuyoruz. Eylül ayı sonu itibariyle, akıllı telefon penetrasyonumuz yüzde 73’e çıktı ve akıllı telefon kullanıcısı olan müşterilerimizin yüzde 48’i LTE ile uyumlu biz cihaz kullanıyor. LTE lansmanıyla birlikte, abonelerimizin data kullanım düzeylerinde de büyük oranda artış gözlemledik. 2016 yılının 3. çeyreğinde akıllı telefon kullanıcısı olan abonelerimizin aylık ortalama data kullanımı 2,3 GB iken, LTE abonelerinin ortalama kullanımı 3,5 GB oldu ki bu durum LTE’nin mobil veri hizmetini nasıl geliştireceği ile ilgili açık bir işaret.

Markalarımızın birleşmesini takiben, bu çeyrekte bir adım daha attık ve gençlere yönelik mobil alt markamızı Selfy olarak yeniden markalaştırdık. Selfy ile genç segmentte konumumuzu güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Selfy yenilikçi teklif ve hizmetleriyle gençlere kendi seçimlerini yapma imkânı vermeyi hedefliyor.

Sabit tarafta gücümüzü artırmaya devam ettik. Fiber altyapımızı ülke genelinde 223 bin km’ye çıkartırken, toplam homepass (fiber hane kapsama) sayımız da 13,1 milyona ulaştı. Bu çeyrekte 2008 yılından bu yana genişbantta en yüksek 3. çeyrek net artışını gördük ve genişbanttaki net artışların yüzde 90’ı fiberden geldi. Fiber abone tabanımız yıldan yıla yüzde 38 artarken, 50 GB üzeri kullanan abonelerimizin payı da yüzde 45’e çıktı.

Ben ve bu harika şirketin tüm çalışanları fark yaratmak, büyümeyi artırmak, maliyetleri azaltmak üzere bu şirketin üyesi olan herkesin tüm potansiyelini ortaya koymasını sağlayarak paydaşlara en iyi şekilde hizmet edebilmek ve 33 bin kişilik büyük bir ekiple daha büyük değerler yaratmak için her şeyin en iyisini yapacağız”.

Bülten Tarihi: 20 Ekim 2016

​​​​