Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Yerli üretime büyük destek ULAK projesine sipariş veren ilk operatör Türk Telekom oldu

Türk Telekom, 4.5G teknolojilerinde yerli üretimi destekleme vizyonu doğrultusunda ilk adımı attı ve Ar-Ge iştirakinin de ortak olduğu 4.5G milli baz istasyonu projesi ULAK için ilk siparişi 17 Şubat 2016 Çarşamba günü imzaladı.

Türkiye’nin iletişim teknolojileri lideri Türk Telekom,  sektörüne yön verecek çok önemli bir adım daha attı; Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın desteğiyle Aselsan, Netaş ve Türk Telekom’un Ar-Ge iştiraki Argela tarafından geliştirilen 4.5G milli baz istasyonu ULAK için 17 Şubat 2016 tarihinde attığı imzayla ilk sipariş veren şirket oldu.

Türkiye’de yerel üretimi desteklemek üzere sektöründe bir ilki daha gerçekleştiren Türk Telekom,  verdiği siparişle Nisan ayı itibari ile başlayacak 4.5G dönemi öncesi Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik ettiğinin altını bir kez daha çizmiş oldu.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan: “Yerli üretimi destekleme ve Türkiye’nin dijital dönüşümünü gerçekleştirme vizyonumuz ile 4.5G’ye uyumlu yerli baz istasyonu projesi ULAK’ın ortağı olma gururuna ek olarak, ASELSAN ve NETAŞ ile geliştirdiğimiz bu ilk yerli baz istasyonu için sipariş veren ilk operatör olmanın da gururunu yaşıyoruz”.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yerli üretimi desteklemek adına Türk Savunma Sanayi sektörünün en önemli projelerinden biri olan ve Ar-GE iştirakimizin de ortak olduğu ULAK için sipariş veren ilk şirket biz olduk. 213 bin kilometrelik fiber altyapımız ve sahip olduğumuz, 4.5G için kritik öneme sahip frekanslarımızla Nisan ayında başlayacak 4.5G’nin lideri olacağız. Bu sorumlulukla sektörümüze yön veren adımlar atmayı sürdürüyoruz. ULAK projesine verdiğimiz destek ve ilk sipariş veren operatör olmamız bu vizyonun en önemli göstergelerinden biridir. Türkiye’de yerli üretimi desteklemek ve cari açığın düşürülmesine katkı sağlamak adına çok önemli gördüğümüz bu proje, milyonlarca kullanıcıya hizmet veren gelişmiş teknolojik altyapımıza destek verecek ve hizmet kalitemizi daha da yükseltecektir.

ULAK projesinin, Türkiye’de 4.5G’nin milli imkan ve kaynaklarla hayata geçirilmesi için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Aslan, açıklamasını şu sözleri ile sürdürdü:

Türk Telekom olarak hem teknolojimiz hem de yatırımlarımızla Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etmekten ve yıllardır yaptığımız yatırımların sonuçlarını görmekten dolayı gururluyuz. Sadece projede aldığımız rol ile değil, sektörde örnek teşkil etmesi gereken ilk siparişle de yerel üretime sürekli olarak destek olmaya devam ediyoruz.

Akıllı yazılımlarda Argela imzası var!

Araştırma geliştirme alanında faaliyet gösteren Argela, ULAK projesi kapsamında baz istasyonları için 4.5G teknolojisinin tanımlandığı en ileri fonksiyonları sağlarken, yazılım katmanlarıyla kontrol ve yönetim sistemlerini geliştiriyor.

ULAK projesinin en önemli özelliklerini oluşturan akıllı yazılımlarda da Argela imzası var. Bu yazılımlarla; baz istasyonlarının insan gücü gerektirmeden otomatik olarak devreye alınması sağlanıyor. Böylece istasyon için ayrılan ilk kurulum süresi kısalıyor. Ayrıca hat düşmeleri en aza indiriliyor; enerji verimliliği sağlanarak operatörlerin servis kalitesinin artırılması ve maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanıyor. Bunlara ek olarak geliştirilen yönetim yazılımları sayesinde operatörün, Türkiye’nin neresinde olursa olsun ULAK projesi kapsamındaki baz istasyonlarını tek bir merkezden yönetmesine imkan sağlanıyor.

ULAK projesi Türkiye’nin 4.5G iletişim altyapısında görev almaya hazır

Türkiye’nin milli 4.5G teknolojisinin ihtiyaç duyduğu tüm teknoloji ve standartları karşılayacak şekilde tasarlanan ULAK projesi kapsamındaki baz istasyonu, Türkiye’de 4.5G’nin milli imkan ve kaynaklarla hayata geçirilmesine katkıda bulunacak.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından desteklenen ULAK projesi, ticari mobil iletişim ağları, kamu güvenliği ağları, acil haberleşme ağları ve askeri haberleşme sistemlerinde kullanılmak üzere milli bir 4.5G makro baz istasyonu üretmek amacıyla hayata geçirildi. 23 Mayıs 2013 tarihinde fiili olarak başlayan ULAK projesi, Türkiye ve bölge ülkelerinin güncel ve ileriye yönelik mobil iletişim altyapı ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılamak açısından öncül bir proje olarak kabul ediliyor. 4.5G’de yerli malı telekom ürünlerinin kullanımının BTK şartnamesi ile ilk yıl yüzde 30, ikinci yıl yüzde 40, üçüncü yıl yüzde 45 oranında olması zorunlu tutulmuştu.

​​​​​​​​​​Bülten tarihi: 18 Şubat 2016​​​​​​​​​​​​​​​