Türk Telekom 5G

5G Nedir?

Yüksek hız, düşük gecikme ve geniş kapasite sunan beşinci nesil mobil iletişim teknolojisidir.

5G artan haberleşme ihtiyaçlarını yalnızca insanlar arasında sınırlı kalmaktan çıkararak nesnelerin interneti aracılığıyla medikal robotlar, akıllı ev, otonom araçlar, akıllı şehir teknolojileri gibi birçok alana taşıyacaktır.

5G Özellikleri

Maksimum Hız

Maksimum Hız

Gigabit ve üstü hızlar, ultra yüksek çözünürlükteki içeriklere ulaşabilmeyi ve sanal gerçeklik uygulamalarını kullanabilmeyi sağlamakla beraber; 10 Gbps hızlar mobil bulut servislerinin önünü açacak.

Minimum Gecikme

Minimum Gecikme

Mobil ağdaki gecikmelerin 1 milisaniyenin altında tutulması, gerçek zamanlı mobil kontrol ve nesneyle uzaktan haberleşme uygulamalarının gerçekleşmesine olanak sağlayacak.

Geniş Kapsama

Geniş Kapsama

5G ile sağlanan yüksek erişim kapasitesi, sürekli olarak çok sayıda cihaza ulaşabilmeyi mümkün kılacak. Şimdiki kapasiteden 1000 kata kadar daha fazla kapasiteye sahip birim alana ulaşacak.

Yüksek Teknoloji

Yüksek Teknoloji

5G teknolojisi ile haberleşme teknolojisinin giderek genişleyen kullanımlarını daha da ileriye götürerek haberleşmeyi “insandan insana”, “insandan makineye” ve “makineden insana” gibi kullanımların ötesine taşımayı hedefliyoruz.

Türk Telekom müşterileri için
3 Adımda 5G*

1) Cihaz uyumluluğunuzu kontrol edin

5G teknolojisinden listedeki cihazlarla faydalanabilirsiniz.

5G Kullanabileceğiniz Telefonlar

Türkiye’de üretici yazılım desteği sunulan telefonlardır. Bu telefonlarla yurt içi ve yurt dışında servis verilen 5G lokasyonlarda Türk Telekom 5G deneyimi yaşayabilirsiniz.

  • Stylus 3
  • Galaxy S6
  • Galaxy S6 Edge

5G Donanım Destekli Tüm Telefonlar

Bu listede donanımsal olarak 5G destekleyen tüm telefonlar yer almaktadır. Telefonunuz donanımsal olarak 5G destekliyor olsa bile Türkiye’de üretici 5G yazılım desteği sağlanıncaya kadar yurt içinde ve yurt dışında 5G servisinden yararlanamayabilirsiniz. Telefonunuzun Türkiye’de 5G kullanımına uygun üretici yazılım desteği olup olmadığını «5G Kullanabileceğiniz Telefonlar» listesinden kontrol edebilirsiniz.

  • Stylus 3
  • Galaxy S6
  • Galaxy S6 Edge

*Mevcutta 5G teknolojisi; yurt içinde ve yurt dışında, 5G donanımına sahip ve üretici yazılım desteği sunulan telefonlarla ve uygun SIM kart donanımıyla kullanılabilmektedir.

2) Sim Kart Uyumluluğunuzu kontrol edin
5G teknolojisinden 4.5G uyumlu sim kartınız ile yararlanabilirsiniz.
3) 5G Servisini Aktive Edin
5G teknolojisinden yararlanmak için öncelikle 5G yazıp 5555’e SMS gönderip, 5G’nizi aktif etmeniz gerekir.

5G servisinizin cihazınıza tanımlandığını belirten mesajın size ulaşmasını takiben 5G servisinden yararlanabileceksiniz.

Türk Telekom’un yurt dışında anlaşmalı olduğu ülkelerde 5G teknolojisinden yararlanabilirsiniz. 5G teknolojisi için ayrıca ek bir ücret ödemezsiniz. Mevcut dolaşım paketiniz/tarifenizle 5G hızını, deneyimini yaşayabilirsiniz.

Anlaşmalı Ülkeler Listesi

Türk Telekom 5G Kilometre Taşları

2022
2021
2020
2019
2018
2017
Görsel

Türk Telekom’dan gerçek 5G denemesinde dünya hız rekoru

09 Nisan 2019

5G İçin Hazırız

Türk Telekom 5G teknolojisi, ilgili yasal düzenlemeler ve frekans tahsisi sonrası hayata geçecektir.

Hem cihaz hem de kapsama deneyimini kusursuz bir şekilde yaşamanız için, Türk Telekom tüm çalışmalarına son hız devam ediyor.

Hızdan Ötesi Geliyor!

Sıkça Sorulan Sorular

5G nedir?

Yüksek hız, düşük gecikme ve geniş kapasite sunan beşinci nesil mobil iletişim teknolojisidir.

5G’nin sunduğu temel faydalar nelerdir?

5G teknolojisi sunduğu yüksek hız, minimum gecikme, avantajlarının yanı sıra haberleşme teknolojisinin giderek genişleyen kullanımlarını daha da ileriye götürerek haberleşmeyi “insandan insana”, “insandan makineye” ve “makineden insana” gibi kullanımların ötesine taşıyabilmektedir.

5G teknolojisinden yararlanmak için cihaz uyumu gerekli midir?

Evet, 5G teknolojisinden faydalanabilmek için 5G uyumlu telefonunuzun olması gereklidir. 5G uyumlu cihaz listesi için tıklayınız. Aynı zamanda 5G uyumlu telefonunuzun Türkiye’de üretici yazılım desteği bulunması gerekmektedir. Türkiye’de üretici desteği bulunan 5G uyumlu telefonlar için tıklayınız. Mevcutta 5G teknolojisi, yurtdışında Türk Telekom Mobil müşterileri tarafından 5G uyumlu, üretici yazılım desteği sunan cihazlarla ve uygun SIM kart donanımıyla kullanılabilmektedir. Türkiye içerisinde ilgili yasal düzenlemeler ve frekans tahsisi sonrası devreye girecektir.

5G uyumlu cihazım var. Kullanmakta olduğum 4.5G SIM kartımı 5G uyumlu telefonumda kullanabilir miyim?

Evet, 4.5G SIM kartınız halihazırda 5G teknolojisini desteklemektedir.

3G uyumlu SIM kartım 5G teknolojisini destekler mi?

Hayır, 3G uyumlu kartlar 5G teknolojisini desteklememektedir.

Daha fazla göster