Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Türk Telekom Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

Telefon Kütüphanesi​

​​
Türk Telekom Telefon Kütüphanesi Videosu 
Telefon Kütüphanesi 
Dünyanın İlk Telefon Kütüphanesi Yenilendi! 
Kitaplar Konuşur, Engeller Yok Olur - Türk Telekom Telefon Kütüphanesi 

Türk Telekom bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesinden hareketle Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliği ile Türkiye’nin ilk Telefon Kütüphanesi’ni hayata geçirmiştir. Telefon Kütüphanesi Projesi ile yüzlerce sesli kitap 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden görme engelli Türk Telekom müşterilerine ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak sunulmaktadır. Görme engelli Türk Telekom müşterileri GETEM’e üye olduktan sonra aldıkları şifreleri ile sesli kitaplara ücretsiz olarak erişebilmektedirler. Görme engelliler için telefonda sesli kitap ve içerik hizmeti olan Telefon Kütüphanesi’nde şiirden romana, tarihten kişisel gelişime, deneme sınavlarından, betimlemeli filmlere 50’den fazla kategoride binin üzerinde sesli kitap ve içerik bulunmaktadır. Kullanıcılar dinledikleri kitaba daha sonra kaldıkları yerden devam edebilmekte, kitabı ileri veya geri alabilmekte, daha hızlı veya yavaş dinleyebilmekte ve sesli menü ile aradıkları kitaba daha hızlı ulaşabilmektedirler.

Telefon Kütüphanesi 2017 yılında betimlemeli resim sergisi “Tablolar Konuşuyor” ile görme engelli kullanıcılarının 20 adet dünyaca ünlü tabloya erişimini sağlamıştır. Ayrıca sergi 11-17 Eylül tarihlerinde fiziki olarak da Uniq İstanbul’da sanatseverlerin ziyaretine açılmıştır. Tablolar Konuşuyor projesine; medya, sanat ve siyaset dünyasından isimler de sesleriyle destek vererek gönüllü tablo seslendirmiştir. Bu isimler arasında Gentile Bellini’nin Londra’daki Ulusal Galeri’de sergilenen Fatih Sultan Mehmet tablosunu seslendiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haluk Bilginer, Mustafa Sandal, Jülide Ateş, Nazlı Çelik, Arda Türkmen, Gülay Afşar, Cem Öğretir, Özge Uzun, Şeref Oğuz, Arzum Onan gibi isimler yer almıştır. Tablolar Konuşuyor sergisi 6 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Unique Maslak’ta “Tablolar Konuşuyor” isimli sergiyle lansmanını gerçekleştirilen Telefon Kütüphanesi ile 2018 yılında da görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak yenilikçi hizmetleri sunulmaya devam edilmesi planlanmaktadır. Görme engellilerin gündemi takip edebilmeleri için Anadolu Ajansı iş birliği ile gündem haberleri kütüphaneye entegre edilmiştir. Türk Telekom’un görme engelli kullanıcılar için geliştirdiği Telefon Kütüphanesi’ne para tanıma özelliği eklenmiştir. Para Tanıma fonksiyonu ile görme engellilerin, mağazalarda, marketlerde, takside, ihtiyaç duydukları her an, üstelik internet bağlantısına ihtiyaç duymadan ödemelerini güvenle yapabilmelerine imkan sağlanmıştır. Görme engellilerin talepleri, yönlendirmeleri ve yaptıkları testler doğrultusunda geliştirilen uygulama, Türkiye’nin ilk ve tek para tanıma uygulamasıdır. Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu sene 16’ncısı düzenlenen Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri’nde Telefon Kütüphanesi Tablolar Konuşuyor uygulaması ile Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. Eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına ve bilgiye erişimde fırsat eşitliğine sağladığı katkı ile sürdürülebilir kalkınma hedeflerini destekleyen Telefon Kütüphanesi, uluslararası bir başarıya imza atarak, dar gelirli-dezavantajlı grupların toplumsal hayata katılımına destek olması yönüyle Business Call to Action (BCtA) programına kabul edilmiştir. Avrupa’nın prestijli ödüllerinden “European Excellence Awards” kapsamında “Tablolar Konuşuyor” projesiyle Türkiye’nin En İyi Projesi Ödülü’ne layık görülmüştür.

Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay

İnternetle Hayat Kolay 
İnternetle Hayat Kolay 
İnternetle Hayat Kolay 
 

Türk Telekom, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve toplumsal kalkınma için temel itici güç olarak değerlendirdiği bilişim teknolojilerinin herkes tarafından erişilebilir olması hedefi ile yola çıkarak 2014 yılında “İnternetle Hayat Kolay” projesini başlatmıştır. İnternetin sunduğu olanakları yeterince tanımayan ve bu olanaklardan faydalanamayan kişilerin, internet okuryazarlığı eğitimleriyle on-line dünyaya adım atmalarına öncülük etmek üzere yürütülen projede temel internet kullanımı, güvenli internet, e-devlet, e-nabız, internet bankacılığı ve on-line alışveriş, on-line satış gibi internetin hayatı kolaylaştıran yönlerini anlatan eğitimler yer almıştır. Projenin 5 yıllık ilk fazında, Türkiye’nin 81 ilinde %61’i kadın olmak üzere 50 bin kişiye yüz yüze internet okuryazarlığı eğitimleri verilmiştir.

Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay adı ile 2. fazına geçilen projede kadınların ekonomiye aktif katılım ve istihdamının, sürdürülebilir kalkınmanın temel unsurlarından biri olduğu gerçeğinden yola çıkılarak; kadınların bilgi ve iletişim teknolojileri, e-hizmetler ve e-ticaret gibi konularda bilgi birikimlerini geliştirmek ve üretim ekonomisine katılmalarını teşvik etmek amaçlanmaktadır. Bu yeni dönemde, 18 yaş üstü girişimci ya da girişimcilik motivasyonuna sahip kadınlara dijital okuryazarlık, dijital pazarlama eğitimleri ve tasarım odaklı düşünme atölyeleri sunarak toplamda 5 bin kadına ulaşılması hedeflenmektedir. Proje TOBB, UNDP ve Habitat Derneği iş birliği ile yürütülmektedir.

Günışığı

Türk Telekom Gün Işığı Projesi Reklam Filmi  
 

2014 yılında başlayan Günışığı Projesi, az gören çocukların erken müdahale eğitimi ile, başka birinin yardımı olmadan yaşamlarını sürdürmesini, görme engelliler okulu yerine kaynaştırma eğitimine devam etmesini amaçlamaktadır. Ülkemizde belirli bir yüzdenin altında görme yeteneğine sahip tüm çocuklar “tamamen kör” olarak değerlendirilmekte ve görme engelliler okuluna gönderilmektedir. Günışığı Projesi ile görme engelli çocuklar, görme dereceleri tespit edilerek görme yetilerini etkin kullanmaları konusunda bilinçlendirilmektedirler. Günışığı Projesi, erken müdahale eğitiminin uzaktan alınabilmesini sağlayan tek örnektir. Türk Telekom’un teknoloji ve altyapısı ile bu eğitimin uzaktan verilmesi de mümkün kılınmıştır. Bugüne kadar 62 ilden yaklaşık 1000 çocuğa az gören eğitimi sağlanmıştır. Projeye paralel olarak az gören çocukların eğitimine katkı sağlamak üzere Ar-Ge birimimiz tarafından Günışığı Oyunları tasarlanmıştır.

Günışığı Projesi, İngiltere’nin önde gelen ödül ve değerlendirme kuruluşlarından Awards Intelligence tarafından düzenlenen Best Business Awards Ödülleri’nde “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülüne sahip olmuştur.

Günışığı projesinin sosyal etkileri uluslararası standartlara göre ölçümlenmiştir

Türk Telekom, Günışığı projesinin etkilerini, SROI (Değişim Teorisi ve Yatırımın Sosyal Geri Dönüşümü) metodu ile uluslararası standartlara uygun olarak ölçümleyerek Türkiye’de bir ilke daha imza atmıştır.

SROI metodu kullanılarak yapılan ölçümleme, projenin topluma sağladığı getirileri ve katılımcı çocuklarla ebeveynler üzerindeki etkilerini, rakamlarla ve somut olarak ortaya koymuş, projeye yapılan yatırımın yaklaşık 3 katı oranında toplumsal katkı sunduğunu kanıtlamıştır. Günışığı projesine katılan çocuklar üzerinde yapılan ölçümlere göre;

  • Beş yaş ve üzeri çocukların fiziksel aktivite düzeylerinde %32, mevcut görme seviyelerini kullanmada %12’lik bir gelişme yaşanmıştır.
  • Okuryazarlık becerileri %15 oranında artmıştır.
  • Bağımsız hareket edebilmede ve öz bakım becerilerinde %10 artış olmuştur.
  • Söz konusu çocukların aileleri açısından;

  • çocuğun görme kapasitesine ilişkin farkındalıkta %29,
  • çocuğun yeteneklerine dair farkındalıkta %27,
  • çocuğun ana akım okula gidebileceğine dair güvende %27 artış sağlanmıştır.

Yine ebeveynlerde, kendini daha güçlü hissetme oranında %24, gönül rahatlığı oranında %20 artış olduğu belirlenmiş, çocuğa bakmak için harcanan süredeki azalma oranı ise %15 olarak kaydedilmiştir.

Okulumda Günışığı ile binlerce eğitimciye de ulaşılmıştır

Okulumda Günışığı, Günışığı projesinin bir sonucu olarak 2018 yılında hayata geçirilmiştir. Bu proje kapsamında, Günışığı eğitimlerinden mezun olan az gören çocukların, devam ettikleri temel eğitim okullarında bulunan öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilere az gören eğitimi hakkında bilgilendirme semineri verilmektedir.

Okulumda Günışığı seminerleri ile az gören öğrencilerin sınıf ortamlarının düzenlenmesi, daha kaliteli eğitim alabilmesi, “az gören” eğitiminin yaygınlaşması ve sistematik olarak uygulanması amaçlanmaktadır. 11 ilde toplam 50 okulun seçildiği projede yaklaşık 5000 eğitimciye bilgilendirme seminerleri verilmiştir.

Türk Telekom’un geliştirdiği “TahtApp”, sınıf eğitimleri için yenilikçi bir çözüm sunmaktadır

Türk Telekom Ar-Ge birimi tarafından geliştirilen “TahtApp” yazılımı, sınıf tahtasında yer alan içerikleri bir kamera ile algılayarak, çocuklara temin edilen tabletlere gerçek zamanlı olarak iletmektedir. İletilen bu içerikler tabletlerde görüntü işleme teknikleri ile düzenlenmekte ve öğrencilerin dersi takip edebilecekleri formata dönüştürülmektedir.

Bu dönüşüm sırasında tahta önünde ders anlatan öğretmenin görüntüden çıkarılması, görüntü renklerindeki kontrastlıkların ve yazı büyüklüklerinin arttırılması gibi işlemler yapılabilmektedir. Uygulamanın otomatik ders kaydetme özelliği sayesinde işlenen ders görüntülerinin cihaza aktarılmasıyla öğrenci, ders saatleri dışında da ders konularını tekrar etme olanağına kavuşmaktadır.

TahtApp uygulaması sayesinde, görme yetileri sadece birkaç santimetrelik yakınlıkla sınırlı olan öğrenciler, hem derslere aktif olarak katılabilmekte, hem de diğer arkadaşları ile aynı tempoda eğitimlerini sürdürebilmektedirler. Böylece, okuma ve ışık algılamada farklılıkları olan çocukların sınıfta ders takibinde ihtiyaç duydukları standardizasyon başarıyla sağlanmakta, ayrıca öğrencilerin engelsiz akranlarından ayrışma hissi ortadan kaldırılmaktadır.

Sesli Adımlar

Avea Loud Steps for Visually Impaired People - Türk Telekom 
 
 

Sesli Adımlar, görme ve işitme engellilerin; AVM, kampüs havaalanı gibi karmaşık yapılarda yardım almadan hareket edebilmelerini sağlayan bir akıllı telefon uygulamasıdır

Uygulama, görme engellilerin kamuya açık alanlarda bir başkasının yardımına ihtiyaç duymadan gitmek istediği yeri kendi kendine bulmasını veya o anda nerede olduğunu anlamasını sağlamaktadır. Proje, 2014 yılında hayata geçirilmiştir. Operatör bağımsız olarak hizmete sunulan Sesli Adımlar uygulaması, 2014 yılında sadece görme engellilere bulundukları mekânlarda, akıllı telefonları üzerinden sesli yönlendirme hizmeti sunarken; 2017 yılında işitme engelliler için de basit ikonlarla bu hizmeti sunar hale gelmiştir. Uygulama, içlerinde Chicago Lighthouse, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kars Hükümet Konağı, Ulu Camii, San Francisco Lighthouse ile Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi 47 farklı yapıda hizmete açılmıştır. Bugüne kadar yaklaşık 30 bin kişi tarafından indirilmiş ve 200 bin kez kullanılmıştır.

​​​​​​​