Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Türk Telekom ve KTÜ işbirliğiyle “Ustasından Telekomünikasyon” Sertifika Programı

Telekomünikasyon sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye’de önemli bir adım daha atıldı. Türk Telekom’un eğitimde üniversite ve sanayi işbirliği çalışmalarını yürüten Türk Telekom Akademi, üniversite işbirliklerine 22 Şubat’ta düzenlenen törenle Karadeniz Teknik Üniversitesi’ni de ekledi. Türk Telekom’un Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Meslek Yüksekokulu ile gerçekleştirdiği “Ustasından Telekomünikasyon” Sertifika Programı iş birliği kapsamında kurulan laboratuvarın yanı sıra öğrenciler alacakları derslerle telekomünikasyon teknolojilerine hâkim olurken, üniversitede sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacı da karşılanmış olacak.

“İnsana yatırım”ı stratejik odak noktalarından biri olarak gören Türk Telekom, bünyesindeki Türk Telekom Akademi çatısı altında gerçekleştirdiği üniversite-sanayi iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. 2017’de de eğitime yatırımda hız kesmeyen Türk Telekom Akademi, telekomünikasyon sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli personel ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Meslek Yüksek Okulu ile “Ustasından Telekomünikasyon”  Sertifika Programı iş birliği protokolü imzaladı.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Türk Telekom Kuzey-II Bölge Müdürü İsa Ömür,Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Meslek Yüksekokulu MüdürüProf. Dr. Mustafa Kemal Değer, Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel’in katılımları ve Türk Telekom Akademi Teknik Fonksiyonlar Gelişim Grup Müdürü Doğan Özmen’in proje hakkında sunumuyla gerçekleştirilen imza töreni sonrasında hayata geçen iş birliği kapsamında; telekomünikasyon sektörü için pratik, çözüm odaklı ve kalifiye sektör çalışanı yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu sayede Türkiye’nin geleceğinde kilit rol oynayan genç nesilin kabiliyetleri doğrultusunda kişisel gelişim ve kariyer hedeflerine ulaşabilmeleri amaçlanıyor.

Türk Telekom, “Ustasından Telekomünikasyon” Sertifika Programı kapsamında, Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde, uçtan uca Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı da kuracak. Öğrenciler mezun olmadan önce hem sektörü yakından tanıma ve keşfetme fırsatı, hem de pratik, kapsamlı ve profesyonel bir deneyim edinebilme imkânı bulacak.

Türk Telekom Yöneticilerinden gençlere deneyim aktarımı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Meslek Yüksek Okulu bünyesinde verilecek olan eğitimlerde öğrencilere, teori ve uygulamalı derslerin yanı sıra, e-eğitimler ve Türk Telekom sistem salonu ziyaretleri de sunulacak. En ileri teknolojilerin deneyimlenebileceği Türk Telekom laboratuvarlarında uygulamalı eğitimler düzenlenirken, Türk Telekom çalışanlarından seçilen kurumsal birikimleri ile mesleki ve teknik donanımları yüksek iç “Ustasından Telekomünikasyon” Sertifika Programındaki derslerin sonunda başarılı olan öğrenciler, “Telekomünikasyon Kurulum Elemanı Belgesi” alma hakkına sahip olacak.

“Türkiye’deki üniversite-sanayi iş birliklerine rol model oluyoruz”

Türk Telekom’un meslek yüksekokulları ile gerçekleştirdiği işbirliklerinin, Türkiye’deki en kapsamlı ve en geniş kitleye hitap eden sertifika programlarından biri olduğunu kaydeden Türk Telekom Akademi ve İç İletişim Direktörü Saynur Önen, konuyla ilgili açıklamasında, “Türk Telekom olarak kendi sektörümüzde ülkenin en büyük istihdam sağlayan şirketiyiz. Türkiye’nin küresel alandaki en büyük gücünün dinamik ve eğitimli genç nüfusu olduğuna inanıyoruz. Sektörümüzün ihtiyaç duyduğu niteliklerde yetişecek elemanlara katkıda bulunmak, Türk Telekom için övünç kaynağı. Bu açıdan üniversitelerle gerçekleştirdiğimiz ‘Ustasından Telekomünikasyon’ Sertifika Programı işbirliklerine büyük önem veriyoruz. Bu işbirlikleri kapsamında; pratik, çözüm odaklı kalifiye sektör çalışanlarını yetiştirmenin sektörümüz için büyük bir kazanç olacağına inanıyoruz. Üniversite iş birlikleriyle 2015-2016 döneminde 146, 2016-2017 güz döneminde ise 120 kişi eğitimleri başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Bugüne kadar iş birliği yaptığımız 14 üniversitede laboratuvar kurulumunu da gerçekleştirdik. Bu laboratuvarlarda uçtan uca santralden sahaya kadar kullandığımız erişim ekipmanları mevcut.  MYO – Sanayi işbirliği kapsamında yaklaşık 120 Türk Telekom eğitmeni de ders verdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğimizin ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

“Telekomünikasyon kurulum elemanı yetiştirilmesini amaçlıyoruz”

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal ise yaptığı konuşmada, ara eleman yetiştiren meslek yüksekokullarında uygulamalı eğitime büyük önem verdiklerini belirtti. Prof. Dr. Baykal, “Bu iş birliği ile öğrencilerimize en yeni teknolojilerin öğretilmesini ve telekomünikasyon alanında ihtiyaç duyulan telekomünikasyon kurulum elemanı yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Telekomünikasyon Laboratuvarı’nda Türk Telekom yöneticileri ve uzmanlarının meslek içi eğitimler vermesi, öğrencilerimizin gerçek iş dünyasıyla tanışması açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Öğrenciler sektörün gerektirdiği yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör tarafından daha tercih edilen nitelikli iş gücü içerisinde yerlerini almış olacak. İş birlikleri ve verdikleri destek için Türk Telekom’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kapsamlı eğitim

Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Meslek Yüksek Okulu’nda “Ustasından Telekomünikasyon” Sertifika Programı kapsamındaki Telekomünikasyon Teknolojileri dersi 25’er öğrenci ile yürütülecek. Öğrencilerin seçebileceği bu özel ders kapsamında Türk Telekom’un belirlediği Haberleşmenin Gelişimi, Erişim Şebekeleri Bakır Kablo Ek ve Ölçüm Metotları, Türk Telekom’da PSTN VE XDSL Servisleri, Erişim Şebekeleri Fiber Ek ve Ölçüm Metotları, Yeni Nesil Erişim Teknolojileri - FTTH, IPTV, WiFi, FTTB/C Sistemleri, Türk Telekom'da Enerji ve Soğutma Sistemleri ile Temel Network Eğitimi konuları öğretilecek.

14 hafta boyunca haftada 1 gün olarak düzenlenecek olan programda Telekomünikasyon Teknolojileri Laboratuvarı’nda 56 saat teori ve uygulamayla, konuyla ilgili e-eğitimler ve Türk Telekom sistem salonu ziyaretleri gerçekleştirilecek. Telekomünikasyon Teknolojileri dersleri; sanal gerçeklik uygulaması, e-eğitim, mobil öğrenme, sanal sınıf ve video bazlı dijital öğrenme gibi yöntemleri de aktif olarak kullanmasıyla dikkat çekiyor.

Bülten Tarihi: 22 Şubat 2017

​​