Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Türk Telekom ve Uludağ Üniversitesi’nden telekomünikasyonun nitelikli iş gücü için işbirliği

Türk Telekom, mesleki eğitime ve istihdama katkı sunan Meslek Yüksekokulu İşbirliği Projesi kapsamında üniversite işbirliklerine Uludağ Üniversitesi’ni de ekledi. Türk Telekom Akademi çatısı altında yapılan proje ile U.Ü. TBMYO öğrencilerinin telekomünikasyon sektörüyle ilgili mevcut teknik bilgi ve becerilerinin artırılması ve sektöre nitelikli iş gücünün kazandırılması hedefleniyor. İşbirliği kapsamında Uludağ Üniversitesi’nde uçtan uca Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı da kuruldu.

“İnsana yatırım”ı stratejik odak noktalarından biri olarak gören Türk Telekom, Türkiye’nin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamaya yönelik projelerine yenilerini ekliyor. Bu kapsamda hem sektöre hem de üniversiteli gençlerin kişisel gelişim ve istihdamına katkı sunacak projelerine hız kesmeden devam eden Türk Telekom, Meslek Yüksekokulu (MYO) İşbirliği Projesi kapsamında üniversitelerle yaptığı işbirliklerine Uludağ Üniversitesi’ni de ekledi.

İki kurum arasında 1 Kasım 2016, salı günü gerçekleştirilen işbirliği anlaşmasına ilişkin imza töreni; Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Türk Telekom Akademi ve Yetenek Yönetimi Direktörü Saynur Önen, Batı-II Bölge Müdürü Metin Ay ve Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan’ın  katılımıyla gerçekleştirildi. İşbirliği kapsamında üniversite bünyesinde kurulan uçtan uca Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulamalı Laboratuvarı'nın açılışının da yapıldığı törende, Türk Telekom Akademi Teknik Fonksiyonlar Gelişim Grup Müdürü Doğan Özmen proje hakkında bilgilendirme yaptı.

Türk Telekom yöneticileri de eğitime katkı sağlıyor

Türk Telekom Akademi eğitmenlerinin desteği ile Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okullarında sektöre yönelik dersler sunulurken, telekomünikasyon sektörüne yönelik mesleki dersler de açılışı gerçekleştirilen laboratuvarda uygulamalı şekilde öğretilecek. Böylece TBMYO öğrencileri teorik bilgileri pratiğe dönüştürme imkânı da bulacak.

Türk Telekom yöneticileri ve konusunda uzman çalışanları da üniversite öğrencilerine işbirliği kapsamında gerçekleştirilen derslere kurumsal  birikim, mesleki ve teknik tecrübeleriyle destek olacaklar. Türk Telekom ve Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu arasında yapılan anlaşma kapsamında sunulacak “Telekomünikasyon Teknolojileri” dersiyle, üniversitenin Elektronik Haberleşme, Elektrik - Elektronik, Elektrik Teknolojileri öğrencilerinin bu alanda teknik uzmanlık kazanmaları hedefleniyor.

Sanal sınıf, e-öğrenme, yüz yüze eğitim, bilgi kütüphanesi, mobil öğrenme gibi ileri eğitim yöntemlerinin uygulandığı dersler sonunda yeterli donanım  ve kabiliyete ulaşarak başarılı olan öğrencilere “Telekomünikasyon Kurulum Elemanı Belgesi” verilecek. Program, ayrıca telekomünikasyon alanında üniversite-sanayi işbirliği kapsamında en kapsamlı ve en geniş kitleye hitap eden sertifika programlarından biri olarak da dikkat çekiyor.

Türk Telekom Akademi ve Yetenek Yönetimi Direktörü Saynur Önen: “Programdan mezun öğrenciler, Türk Telekom’da çalışma fırsatı bulabilecek”

 

Türk Telekom ve Uludağ Üniversitesi arasındaki işbirliği imza töreninde konuşan Akademi ve Yetenek Yönetimi Direktörü Saynur Önen, sertifika programlarıyla birlikte program mezunlarının sektörde çok büyük fark yaratmaya devam edeceklerini söyledi. Telekomünikasyon sektörünün yeni kuşağın en fazla istihdam edildiği alanların başında geldiğine ve gelecek  dönemde de genç nesillerin kariyer  hedefleri doğrultusunda sık tercih ettiği sektörlerin başında geleceğine dikkat çeken Önen, “Sanal gerçeklik uygulaması, e-eğitim, mobil öğrenme, sanal sınıf, teknoloji laboratuvarları, video bazlı dijital öğrenme içerikleri gibi teknolojileri bünyemizde barındırarak eğitim alanında da sektörümüzde öncü olmayı ana hedeflerimiz arasında görüyoruz. Türk Telekom olarak, hem nitelikli personel açığını kapatmak hem de öğrencileri teknoloji dünyası ile buluşturarak geleceğin mesleklerine hazırlamak üzere yoğun mesai harcıyoruz. Şu ana kadar işbirliği yaptığımız üniversitelerden 146 öğrenci Telekomünikasyon Teknolojileri dersini başarıyla geçip belgelerini almaya hak kazandılar. Bu öğrencilerimizi Türk Telekom olarak bünyemizdeki açık pozisyonlar için değerlendirip uygun adayları Türk Telekom ailesine katmayı da arzuluyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay: “Öğrencilerimiz uygulamalı eğitimle, iş dünyasıyla tanışmış olacaklar”

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise yaptığı konuşmada, ara eleman yetiştiren meslek yüksekokullarında uygulamalı eğitime büyük önem verdiklerini, bu nedenle eğitim programlarında iki yıl önce revizyon başlattıklarını, bu kapsamda birçok kurum ve kuruluşla işbirliği yaptıklarını, bugün de Türk Telekom’la böyle bir işbirliğine gittiklerini söyledi. Prof. Dr. Ulcay,  “Bu işbirliği ile öğrencilerimize en yeni teknolojilerin öğretilmesini ve telekomünikasyon alanında ihtiyaç duyulan telekomünikasyon kurulum elemanı yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Telekomünikasyon Laboratuvarında Türk Telekom yöneticileri ve uzmanlarının meslek içi eğitimlerinin verilmesi, öğrencilerimizin gerçek iş dünyasıyla tanışması açısından da çok değerli. Öğrencilerimiz uygulamalı eğitimle iş dünyasıyla tanışmış olacaklar. Öğrenciler sektörün aramış olduğu yeterlilikler doğrultusunda alacakları eğitim ile sektör tarafından daha tercih edilen nitelikli bir iş gücünü oluşturacak. İşbirlikleri ve verdikleri destek için Türk Telekom’a teşekkür ediyoruz .” dedi.

UÜ Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan da, okul olarak 19 program, yaklaşık 5 bin öğrenci ve tamamen teknik programlardan oluşan eğitimlerle, tematik bir eğitim modeli uyguladıklarını, Bursa gibi sanayi kentinde de çok önemli bir boşluğu doldurduklarını dile getirerek “Birçok önemli sektöre ara değil aranan eleman yetiştiriyoruz. Bunun için de kent dinamikleriyle işbirliği yapıyoruz” dedi.

Bülten Tarihi: 1 Kasım 2016