Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Kilometre Taşları

1840

Posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla daha sonraki yıllarda telekomünikasyon hizmetlerini de sunan Posta Nezareti kuruldu.

1909

Telefon hizmetlerinin de eklenmesi ile kurum, PTT Nezaretine dönüştürüldü.

1994

Türk Telekomünikasyon A.Ş. 30 Haziran’da kuruldu.

1995

24 Nisan’da PTT’deki telekomünikasyon ve posta hizmetleri birbirinden ayrılarak PTT’nin telekomünikasyon hizmetleriyle ilgili tüm personel, varlık ve yükümlülükleri; hisselerinin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na ait olan Türk Telekom’a aktarıldı.

2004

19 Şubat’ta Türk Telekom’un GSM Operatörü Aycell ile İş-TİM’in birleşmesi sonucu TT&TİM İletişim Hizmetleri A.Ş. kuruldu.

TT&TİM İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin ticari unvanı 15 Ekim’de Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. (Avea) olarak değiştirildi.

2005

Türk Telekom’un özelleştirilme çalışmaları 14 Kasım’da tamamlanarak %55 hissesi Oger Telekomünikasyon A.Ş.’ye devredildi.

2006

Türk Telekom iştiraki TTNET kuruldu ve 14 Mayıs’ta internet servis sağlayıcı lisansı alarak faaliyetlerine başladı.

Türk Telekom, 15 Eylül’de İş-TİM’in %40,56 oranındaki hissesini 500 milyon ABD Doları karşılığında satın alarak Avea’daki hisse oranını %81,12’ye yükseltti.

2008

Türk Telekom hisselerinin %15’lik payı 15 Mayıs’ta halka arz edilerek İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı ve o dönem Türkiye’nin son 4 yılda gerçekleşen en başarılı halka arzı oldu.

2010

Türk Telekom, Orta ve Doğu Avrupa bölgesinin önde gelen toptan kapasite sağlayıcısı Invitel International’ı (yeni adıyla Türk Telekom International) bünyesine kattı.

2011

Türk Telekom, CDP’ye (Carbon Disclosure Project/Karbon Saydamlık Projesi) karbon salımını raporlayan Türkiye’den ilk telekomünikasyon şirketi oldu.

2012

Türk Telekom’un Avea sermayesindeki toplam payı %89,99’a yükseldi.

2013

Türk Telekom’un %100 hissesine sahip olduğu bağlı ortaklığı Sobee Yazılım Ticaret Ltd. Şti., bütün aktifi ve pasifi ile yine Türk Telekom’un bağlı ortaklığı TTNET A.Ş.’ye birleşme yoluyla devroldu.

Türk Telekom Yönetim Kurulu aldığı kararla, üst yönetim yapılanmasında Grup CEO ve Genel Müdürlük pozisyonlarının birleştirilmesini içeren bir değişiklik gerçekleştirdi.

2014

Türk Telekom’un yurt dışında 5 ve 10 yıl vadeli ve toplam 1 milyar ABD Doları tutarında tahvil ihracına uluslararası yatırımcılardan sekiz kat talep geldi. Bu işlem o güne kadar Türkiye’den ihraç edilen en büyük ve eş zamanlı olarak iki farklı vadede gerçekleştirilen ilk kurumsal tahvil ihracı oldu.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk Telekom’un TL ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “BBB-” (yatırım yapılabilir seviye), görünümünü Durağan olarak belirledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türk Telekom’un kredi notunu “BB+”dan, “BBB-”ye (yatırım yapılabilir seviye) yükseltti. S&P, Türk Telekom’un 2014 Haziran ayında gerçekleştirdiği 1 milyar ABD Dolar’lık başarılı tahvil ihracıyla likidite pozisyonunu güçlendirdiğini vurguladı.

TTNET A.Ş. UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçlarının Türkiye yayın haklarını 2015-2016 sezonundan başlayarak üç sezon için satın aldı. Maçlar Türk Telekom Grubu yayın platformu Tivibu üzerinden yayınlandı.

2015

İş Bankası Grubu’nun sahip olduğu Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. hisselerinin Türk Telekom’a devir işlemlerinin tamamlanması ile Türk Telekom, Avea hisselerinin tamamına sahip oldu.

Türk Telekom International, 17 ülkeyi birbirine bağlayacak SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo konsorsiyumuna tam üye oldu.

Avea, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Ağustos’ta yapılan IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesi’ne (bilinen adıyla LTE Yetkilendirme İhalesi) katıldı. Farklı frekans bantlarında aldığı paketlerle kapasitesini genişleten Avea, abone başına en geniş frekansa sahip mobil operatör haline geldi.

2016

Mobil, internet, telefon ve TV hizmetlerini tek bir kanaldan sunabilmek için Avea, Türk Telekom ve TTNET markaları “Türk Telekom” tek markası altında birleştirildi.

Türk Telekom, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın desteğiyle; Aselsan, Netaş ve Türk Telekom’un Ar‑Ge iştiraki Argela tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli LTE baz istasyonu ULAK’ı şebekesine entegre eden ilk operatör oldu.

Türk Telekom, yeni gençlik markası Selfy’yi gençlerle buluşturdu.

Türk Telekom Yönetim Kurulu kararı ile sektörün yakından tanıdığı Paul Doany, 26 Eylül’de şirkete CEO - Genel Müdür olarak atandı.

Türk Telekom, Nokia iş birliği ile Narrowband IoT (Dar Bant Nesnelerin İnterneti) teknolojisini Türkiye’de ilk kez kendi şebekesinde test eden operatör oldu.

Türk Telekom International’ın üyesi olduğu SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo sistemi yıl sonunda hizmete girerek Asya’dan Avrupa’ya 20 bin kilometreden uzun bir mesafede 17 ülkeyi birbirine bağladı.

2017

Müşterilerine yeni nesil ödeme hizmetleri sunmak amacıyla Türk Telekom iştiraki TT Ödeme Hizmetleri A.Ş. BDDK’dan (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu) ödeme hizmetleri lisansını aldı.

Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na ait %6,68 (%5 B Grubu, %1,68 D Grubu) oranındaki paylar ilgili Bakanlar Kurulu kararını takiben Türkiye Varlık Fonu’na aktarıldı.

Türk Telekom’un araştırma ve geliştirme alanında faaliyet gösteren iştiraki Argela tarafından milli 5G teknolojilerinin geliştirmesi amacıyla tasarlanan 5G Mükemmeliyet Merkezi Ankara’da açıldı.

Türk Telekom, müşterilerine ayrıcalıklı hizmetler sunduğu “Türk Telekom Prime” markasını yenileyerek tanıttı.

Türkiye’nin iki köklü kurumu Türk Telekom ve PTT A.Ş., 2013’te mobil iletişim alanında başlattıkları Pttcell iş birliğini 5 yıl süreyle uzattı.

Türk Telekom, uluslararası marka değerleme kuruluşu Brand Finance tarafından her yıl gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Değerli Markaları Turkey 100” listesinde, Türkiye’nin en değerli markası seçildi.

Türk Telekom ve Vodafone tarafından kurulan Avea-Vodafone Evrensel İş Ortaklığı, Evrensel Hizmet Fonu kapsamında mobil haberleşme altyapısı olmayan 1.472 yerleşim yerine hizmet götürülmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenen ihaleyi aldı.

Türk Telekom, Türkiye’nin önde gelen sektör araştırması Bilişim 500’ün 18’inci yılında da 500 bilişim şirketi arasında satış gelirlerine göre birinci sıradaki yerini korudu.

Türk Telekom, yerli ve milli teknoloji geliştirme vizyonundan hareketle geliştirdiği platform özellikli dijital klavyesi Tambu’yu tanıttı.

Türk Telekom, teknolojik altyapısını geliştirerek yenilediği dijital müzik platformu Muud’u kullanıcıların beğenisine sundu.

Türk Telekom, ödemeli TV pazarında sunduğu üstün teknolojinin ve zengin içeriğinin gücüyle pazarda ikinci sıraya yükseldi.

Türk Telekom dünya teknoloji devlerinin üyesi olduğu başta 5G ve ötesi teknolojileri tasarlayan ONF (Open Networking Foundation) platformuna ortak üye statüsü ile katılan ve yönetimine giren ilk Türk şirketi oldu.

Türk Telekom, küresel boyutta önde gelen operatörleri ve teknoloji tedarikçilerini bir araya getiren Açık Şebeke Otomasyon Platformu’nun (Open Network Automation Platform-ONAP) platin üyesi oldu.

Ar‑Ge şirketimiz Argela’nın, ABD’deki iştiraki olan “Netsia”, “RAN Dilimleme” teknolojisini Orange, Verizon ve Telefonica’da başarıyla kurdu.

2018

Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezi ve Şebeke Yönetim Merkezi (SMC), Mükemmeliyet Merkezi ve Kriz Merkezi gibi kritik yönetim merkezlerimizin de içinde bulunduğu Türk Telekom’un yeni genel müdürlük binası Ankara’da açıldı.

Argela’nın, iştiraki Netsia aracılığı ile ABD Patent ve Marka Ofisinden 5G alanında aldığı toplam patent sayısı 17’ye ulaştı.

Türk Telekom, erken aşamada ve ölçeklenebilir şirketlere yatırım yapma odağı doğrultusunda Türk telekomünikasyon sektörünün ilk kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures’u kurdu. Şirket, ilk yatırımını Türkiye’de online sağlık hizmetleri alanının ilk girişimlerinden olan DoctorTurkey’e yaptı.

İnternet penetrasyonunu arttırmak ve satış kanallarını çeşitlendirmek amacıyla Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek elektrik şirketleriyle iş birlikleri yapıldı ve tek noktadan elektrik ve Türk Telekom sabit internet paketleri satışına başlandı.

Türk Telekom, uluslararası marka değerleme kuruluşu Brand Finance tarafından her yıl açıklanan “Telecoms 500” listesinde üst üste onuncu kez “Türkiye’nin en değerli telekomünikasyon markası” seçildi.

Mobil iletişim şirketimiz Avea’nın ticari unvanı, tek marka algısıyla uyumlu olması adına Haziran itibarıyla TT Mobil İletişim olarak değiştirildi.

Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Türksat ve Telkoder arasında “Sabit Elektronik Haberleşme Altyapısı Kiralanması”na ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. Protokol; sabit altyapının etkin kullanılmasını, mükerrer yatırımların asgariye indirilmesini, yeni yatırımların hızlandırılmasını, üst düzey müşteri deneyimi sunulmasını ve çevreyle ilgili konuların daha etkin bir şekilde yönetilmesini hedefliyor.

Mobil altyapının yaygınlaştırılmasına yönelik olarak, Zonguldak’ta şebeke yaygınlaştırma ve saha konsolidasyonu uygulamalarını içeren aktif mobil şebeke paylaşımına yönelik ilk pilot proje çalışmaları başarıyla tamamlandı.

Türkiye’nin ve bölgenin veri merkezi üssü olma hedefiyle Türk Telekom, Türkiye’nin en büyük veri merkezini İstanbul Esenyurt’ta açtı. Türk Telekom veri merkezlerinin sayısı 7’ye yükseldi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türk Telekom’un Türkiye’de ilk uygulayıcısı olduğu yeni teknolojisi MTN (Media Transport Network - Medya Taşıma Ağı) altyapısı sayesinde Süper Lig’de Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine geçti.

Türk Telekom, Avrupa’nın en değerli 3 ligi arasında yer alan Türkiye Basketbol Süper Ligi ve All Star maçları ile Kadınlar Basketbol Süper Ligi, Kadınlar ve Erkekler Türkiye Kupası maçlarının yayın haklarını 2018-2019 sezonundan başlayarak üç sezon için satın aldı. Maçlar üç sezon boyunca münhasır olarak Tivibu’dan yayınlanacaktır.

Türk Telekom’un para ödüllü canlı mobil bilgi yarışması Eleq yayına başladı.

Şirket hissedarlarından Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (“OTAŞ”), Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de bulunan %55 oranındaki hissesi, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olduğu özel amaçlı şirket olan Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.’ye (LYY) 21 Aralık 2018 tarihinde devredildi.