Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Türk Telekom Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

Telefon Kütüphanesi​

​​
Türk Telekom Telefon Kütüphanesi Videosu 
Telefon Kütüphanesi 
Dünyanın İlk Telefon Kütüphanesi Yenilendi! 
Kitaplar Konuşur, Engeller Yok Olur - Türk Telekom Telefon Kütüphanesi 

Türk Telekom, bilgiye erişimde fırsat eşitliği prensibi ilkesinden hareketle Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliği ile Türkiye'nin ilk ücretsiz Telefon Kütüphanesi'ni 3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Günü'nde hayata geçirdi. Görme engelliler için telefon üzerinden sesli kitap ve içerik hizmeti sunan Telefon Kütüphanesi'nde şiirden romana, tarihten kişisel gelişime, deneme sınavlarından, betimlemeli filmlere 50'den fazla kategoride bine yakın sesli kitap ve içerik bulunuyor. Kullanıcılar dinledikleri kitaba diledikleri zaman kaldıkları yerden devam edebiliyor, dinleme esnasında ileri veya geri alabiliyor, daha hızlı veya yavaş dinleyebiliyor; sesli menü ile aradıkları kitaba daha hızlı ulaşabiliyorlar.

Görme engelli kitapseverler Telefon Kütüphanesi'ne 0800 219 91 91’ı arayarak veya cep telefonlarına Telefon Kütüphanesi mobil uygulamasını ücretsiz indirerek ulaşabilirler. 

Sesleriyle, görme engelli kitapseverlerin bilgiye erişimine katkıda bulunmak isteyen herkes Kitaplara Ses uygulamasını iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlara ücretsiz indirerek kolayca kitap seslendirebilirler.

Telefon Kütüphanesi görme engellilere özel bir hizmet olup şifre ile giriş yapılabilmektedir. Görme engelli kullanıcılar GETEM'den aldıkları şifrelerle yüzlerce esere lokasyon bağımsız istedikleri her yerden ücretsiz erişebilirler.​

Şifre almak için GETEM: 0212- 359 76 59 / 0212 359 75 38, www.getem.boun.edu.tr

İnternetle Hayat Kolay

İnternetle Hayat Kolay Projesi - Türk Telekom 
İnternetle Hayat Kolay 
İnternetle Hayat Kolay 
İnternetle Hayat Kolay 

İnternetin sunduğu olanakları yeterince tanımayan ve bu olanaklardan faydalanamayan kişilerin internet okuryazarlığı eğitimleri ile online dünya ile tanışmalarına öncülük eden "İnternetle Hayat Kolay" projesi Türk Telekom, Habitat Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile uygulanıyor.

Bölgesel ve ekonomik eşitsizlikleri ortadan kaldırarak herkesin bilgiye erişimde eşit olanaklar sağlamasını amaçlayan projenin hedef grubunu kalkınmada öncelikli ve internet penetrasyon rakamı düşük 54 ilde yaşayan, 35 yaş üstü, internet kullanma becerileri olmayan ya da çok sınırlı olan yetişkinler oluşturuyor.

Hedef grupta kadınlara öncelik veriliyor. Proje ile 2017 sonuna kadar 30.000 kişinin online dünya ile tanıştırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında katılımcılara; güvenli internet kullanımı, e-posta kullanımı, e-devlet uygulamaları, görüntülü haberleşme, online bankacılık ve bilinçli sosyal medya kullanımı konularında eğitim veriliyor.

Günışığı

Türk Telekom Gün Işığı Projesi Reklam Filmi  
Görme Engelli Çocuklar için Türk Telekom Gün Işığı Projesi  
 
 

Günışığı Projesi kapsamında, görme engelli çocukların görme dereceleri tespit edilip, yeterli görme kalıntısı olan 100 çocuk, 7 ay boyunca 'az gören eğitimi'ne tabi tutuluyor ve görme yetilerini kullanma konusunda bilinçlendiriliyor. Proje az gören çocukların, bağımsız hareket eden bireyler haline getirilmesi ve bu eğitimle ailelerin bilinçlendirilmesini sağlıyor. Erken müdahale eğitiminin teknolojiyi kullanarak yaygınlaştırılması amaçlanan projede, her yıl eğitim alan çocuk ve aile sayısının artırılması hedefleniyor.

Günışığı Projesi kapsamında az gören çocuklara teknolojik imkanlar sunularak, erken müdahale eğitimini uzaktan alabilmeleri de sağlanıyor.

Ayrıca Günışığı Projesi kapsamında; Türk Telekom Ar-Ge birimi tarafından mobil, web ve Windows platformları üzerinde çalışan, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle Türkiye ile aynı anda tüm dünyada ücretsiz olarak hizmete sunulan oyun uygulaması geliştirildi.

Sesli Adımlar Uygulaması

Avea Loud Steps for Visually Impaired People - Türk Telekom 
 
 

Görme engellilerin kapalı mekanlarda yardıma ihtiyaç duymadan dolaşabilmeleri amacıyla geliştirilen, dünyada ilk kapalı alan navigasyon hizmeti sunan Sesli Adımlar uygulaması, onların sosyal hayatın içinde daha fazla yer alabilmelerine destek olmayı hedefliyor. Sesli Adımlar uygulaması, teknolojik altyapısıyla, dünyada bu alanda ilk defa Türkiye'de gerçekleştirilen ve operatör bağımsız olarak tüm görme engelliler tarafından kullanılabilme niteliği taşıyor. Alışveriş merkezleri başta olmak üzere, üniversite, belediye, bakanlık ve kütüphanelerde kullanılan uygulamanın, önümüzdeki dönemde havaalanı, hastane gibi yeni uygulama alanları ile kapsamı daha da genişletilecek.

Engelsiz Tivibu

Engelsiz Tivibu 
 

Tivibu'da yapılan düzenleme ve geliştirmeler sayesinde Engelsiz Tivibu ile görme engellilerin televizyon izleme olanakları artırılıyor. Yeni dönem TV platformu Tivibu kapsamında yapılan geliştirmeler sayesinde, görme engelli Türk Telekom müşterileri kullandıkları ekran okuyucu programlarla Tivibu Web üzerinden kaliteli bir TV izleme deneyimi yaşayabiliyor. Engelsiz Tivibu kapsamında görme engelli kullanıcılar, betimlemeli film klasörüne kolayca ulaşıyor, konuşan TV kumandası ile rahatça kanal değiştirip yayını ileri, geri oynatıp tekrar izleyebiliyor, engelli dostu Tivibu web ile tüm Tivibu platformunu ekran okuyucu programlarla kullanabiliyor.

Türk Telekom Okulları

Telekom Okulları 
 

Türkiye'nin dört bir yanında kurulan 52'si okul 76 Türk Telekom eğitim binasında öğrencilere modern bir eğitim ortamı sunuluyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilen bu okullar ve eğitim binalarından her yıl binlerce öğrenci mezun olmaktadır.

Türk Telekom
Amatör Spor Kulüpleri

Amatör Spor Kulüpleri 
Amatör Spor Kulüpleri 
 

Türkiye'nin geleceğine yatırım yapan Türk Telekom, sporun gençlerin gelişimlerine sağladığı olumlu katkıdan hareketle ülkenin dört bir yanında pek çok farklı kategoride amatör sporcuları desteklemektedir. Türk Telekom Amatör Spor Kulüpleri basketbol, eskrim, yüzme, atletizm, güreş, badminton gibi 30 farklı branşta 44 ilde 45 spor kulübü ile faaliyet gösteriyor. 5000'den fazla sporcu arasında milli takıma seçilme başarısını göstererek Türkiye'yi yurt dışında temsil eden ve gurur kaynağı olan yüzlerce genç bulunuyor.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​