Web sitemiz size daha iyi bir deneyim sağlamak adına yeni web teknolojileriyle hazırlandı. Sitemizi en iyi şekilde görüntülemek için tarayıcınızı güncelleyebilir ya da güncel başka bir tarayıcıyı deneyebilirsiniz.

KAPAT

Türk Telekom Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

Telefon Kütüphanesi​

​​
Türk Telekom Telefon Kütüphanesi Videosu 
Telefon Kütüphanesi 
Dünyanın İlk Telefon Kütüphanesi Yenilendi! 
Kitaplar Konuşur, Engeller Yok Olur - Türk Telekom Telefon Kütüphanesi 
Kitaplar Konuşur, Engeller Yok Olur - Türk Telekom Telefon Kütüphanesi 

İlkleri hayata geçiren Türk Telekom, bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesinden hareketle, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliği ile Türkiye'nin ilk telefonda sesli kitap hizmeti ‘’Telefon Kütüphanesi’’ projesini 3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Günü'nde hayata geçirmiştir. Görme engelliler için ücretsiz sesli kitap ve içerik hizmeti sunan Telefon Kütüphanesi'nde şiirden romana, tarihten kişisel gelişime, deneme sınavlarından, tasavvufa 50'den fazla kategoride 2 bine yakın sesli kitap, 20 adet dünyaca ünlü tablonun betimlemesi ve Anadolu Ajansı tarafından servis edilen anlık haberler bulunmaktadır.

Görme engelliler Telefon Kütüphanesi’ne, uygulamayı telefonlarına ücretsiz indirerek ve GETEM’den temin edecekleri şifrelerle kayıt yaparak ulaşabilmektedirler.

Yine proje kapsamında görme engelliler için Türk Telekom’un geliştirdiği 2017 yılında para tanıma, 3 Aralık 2020 yılında ise ilaç barkodu tanıma özelliklerini içeren uygulama hayata geçirilmiştir. Uygulamadaki para tanıma özelliği sayesinde kullanıcılar, kağıt paraları kameraya göstererek 1 saniye içerisinde paranın değerini sesli olarak öğrenebilmekte, aynı şekilde RxMediaPharma İnteraktif İlaç Bilgi Kaynağı iş birliği ile 6.000’den fazla ilacın prospektüsüne sesli erişilebilmektedir. Görme engelliler ana menüdeki ilgili fonksiyonu etkinleştirerek, telefon kamerasının ilaç kutusundaki barkodu tanıması ile temel bilgileri sesli dinleyebilmektedirler. Bu özellikler sayesinde görme engelli bireyler bir başkasına ihtiyaç duymadan güvenle alışveriş yapabilmekte ve ilaçların kullanımı ile ilgili temel bilgilere ulaşabilmektedirler.

Telefon Kütüphanesi ve GETEM e-Kütüphanesi’ne gönüllü katkıda bulunarak görme engellilerin daha çok kitaba ve bilgiye ulaşmasını sağlamak isteyen herkes, Türk Telekom’un geliştirdiği "Kitaplara Ses" uygulamasını iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlara ücretsiz indirerek kolayca kitap seslendirebilir.

GETEM: 0212 - 359 76 59 / 0212 359 75 38

www.getem.boun.edu.tr

Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay

İnternetle Hayat Kolay 
İnternetle Hayat Kolay 
İnternetle Hayat Kolay 
İnternetle Hayat Kolay 
 

Türk Telekom, kadınların bilgi ve iletişim teknolojileri, e-hizmetler ve e-ticaret gibi konularda bilgilerini artırmayı amaçlayarak Eylül 2019’da ‘’Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay’’ projesini hayata geçirmiştir.

Türk Telekom’un Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Derneği iş birliği ile yürüttüğü proje ile iş kurmaya ve kurdukları işleri yaşatmaya çalışan yani hedefi olan kadınlarımızın online platformların sunduğu fırsatlarla tanıştırılması hedeflenmiştir.

Proje ile Haziran 2021’e kadar 81 ilde 5.000 kadın ‘Dijital Pazarlama’ ile tanıştırılacak, 500 kadın ile “Tasarım Odaklı Düşünme” atölyesi düzenlenecek ve 100 kadına mentorlük desteği sunulacaktır.

Hedefi Olan Kadına İnternette Hayat Kolay projesi ile kadınlara pazarlama, dijital pazarlama, marka, patent, pazar araştırması, sosyal medya araçları, reklam verme ve ödeme sistemleri hakkında eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerle girişimci potansiyeli olan kadınların bilişim teknolojilerini ve dijital platformları etkili kullanma becerilerini artırarak üretim ekonomisine katılmalarının teşvik edilmesi ve desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Eğitimlerden yararlanan kadınlar arasından belirlenen 500 katılımcı ile Tasarım Odaklı Düşünme Atölyeleri gerçekleştirilmektedir. Bu atölyeler ile temel olarak, kadınların yenilikçi çözümler üretme, analitik araştırma, kullanıcı odaklı perspektif ve problem çözme becerileri geliştirilmektedir. Eğitim ve atölyelerin devamında da 100 kadına işlerini geliştirmeleri konusunda mentörlük desteği sağlanmaktadır.

Günışığı

Türk Telekom Gün Işığı Projesi Reklam Filmi  
 

Türk Telekom, 2014 yılında, sağlık kurulu raporu ile total kör tanısı konulmuş ancak %1 ile %10 arası görme yetisi olan çocuklara erken müdahale eğitimleri kapsamında görme yetilerini  kullanabilir hale geldikleri ‘‘Günışığı’’ projesini hayata geçirmiştir.

Türk Telekom’un teknoloji desteği ile oluşturulan özel bir eğitim programına sahip Günışığı projesine bu güne kadar 81 ilden az gören 1000 çocuk katılmıştır. Projeye dahil olan çocuklar verilen eğitimlerle, 7 ay gibi kısa bir sürede algıladıkları ışığı ve görme yetilerini kullanmayı öğrenmiştir.

Engelsiz Yaşama Derneği (EyDer) işbirliği ile gerçekleştirilen proje sayesinde, az gören çocukların bağımsız hareket eden ve engelsiz akranları ile birlikte kaynaştırma eğitimine devam edebilen bireyler haline gelmesi sağlanmıştır. Erken müdahale eğitiminin teknolojiyi kullanarak yaygınlaştırılmasını amaçlayan projeye, uzaktan eğitim imkanı ile her yıl farklı illerden yeni çocuklar eklenmektedir.

Dünyada ilk defa uzaktan eğitim imkanı sağlayan projeyle ailelerin bilgi ve bilinç düzeyini arttıracak çalışmalar sürdürülmüş ve bu sayede somut kazanımlar gözlemlenmiştir.

Günışığı projesi mezunu çocukların engelsiz akranlarıyla aynı okullara devam etmeye başlaması ile birlikte yeni bir ihtiyaç alanı doğmuştur. Söz konusu okullardaki eğitimcilerin az gören eğitimi hakkında bilgilendirilmesi için 2018 yılında projenin ‘’Okulumda Günışığı’’ ayağı başlatılmıştır. Okulumda Günışığı çalışmaları kapsamında, 2018 yılından bu yana yaklaşık 5000 eğitimciye farkındalık seminerleri verilmiştir.

Engelsiz akranlarıyla aynı sıraları paylaşan Günışığı çocuklarının dersleri takip etmekte yaşadıkları sorunları aşabilmeleri için Türk Telekom Ar-Ge birimi tarafından ‘’TahtAPP’’ yazılımı geliştirilmiştir.

TahtApp yazılımı, sınıf tahtasında yer alan içerikleri bir kamera ile algılayarak, çocuklara temin edilen tabletlere gerçek zamanlı olarak iletmektedir. Uygulamaya aktarılan bu içerikler, tabletlerde görüntü işleme teknikleri ile düzenlenerek öğrencilerin dersi takip edebilecekleri formata dönüştürmektedir.

TahtApp sayesinde,  okuma ve ışık algılamada farklılıkları olan çocukların sınıfta ders takibinde ihtiyaç duydukları standardizasyon başarıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca öğrencilerin engelsiz akranlarından ayrışma hissi ortadan kaldırılarak, derslere aktif olarak katılmaları sağlanmıştır.

Yine proje kapsamında, Türk Telekom’un Ar-Ge birimi tarafından tasarlanan ‘’Günışığı Oyunları’’ ise az gören çocukların eğitimlerine destek olmak amacıyla özel olarak geliştirilmiştir. Dünyada ilk ve tek olma özelliğine sahip uygulama az gören çocukların işlevsel olarak görme becerilerini artırmalarına, el-göz koordinasyonlarını geliştirmelerini destekteklemektedir. Aynı zamanda uygulama görme yetileri zayıflayan yaşlı bireyler tarafından da kullanılmaktadır.

Sesli Adımlar

Avea Loud Steps for Visually Impaired People - Türk Telekom 
 
 

Türk Telekom, görme ve işitme engellilerin AVM, kampüs ve havaalanı gibi karmaşık yapılarda yardım almadan hareket edebilmelerini sağlamak amacıyla 2014 ile 2019 yılları arasında ‘’Sesli Adımlar’’ projesini hayata geçirmiştir. Dünyada ilk kez Türkiye’de, Türk Telekom-Boni A.Ş. iş birliği ile geliştirilen proje ile engelli vatandaşların sosyal hayatın içinde daha fazla yer alabilmelerine destek olunmuştur. Sesli Adımlar uygulaması, 2014 yılında sadece görme engellilere bulundukları mekânlarda, akıllı telefonları üzerinden sesli yönlendirme hizmeti sunmak üzere başlatılmışken, 2017 yılında işitme engelliler için de basit ikonlarla bu hizmeti sunar hale getirilmiştir. 

İnternetle Hayat Kolay

Türk Telekom, internetin sunduğu olanakları yeterince tanımayan, bu olanaklardan faydalanamayan bireylere internet okuryazarlığı eğitimleri verdiği ve online dünya ile buluşturduğu ‘’İnternetle Hayat Kolay’’ projesi 2014 – 2019 yılları arasında faaliyet göstermiştir. 

Türk Telekom’un Habitat Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği ile yürüttüğü proje kapsamında bölgesel ve ekonomik eşitsizliklerin ortadan kaldırılması, herkesin bilgiye erişiminde eşit olanaklardan faydalanması amaçlanmıştır.  Projenin hedef grubunu, kalkınmada öncelikli iller ve başta kadınlar olmak üzere 81 ilde yaşayan, 25 yaş üstü, internet kullanma becerileri olmayan ya da çok sınırlı olan yetişkinler oluşturmuştur.

Proje kapsamında katılımcılara güvenli internet kullanımı, e-posta kullanımı, e-devlet uygulamaları, görüntülü haberleşme, online bankacılık ve bilinçli sosyal medya kullanımı konularında yüz yüze eğitimler verilmiş, 5 yılda %61’ini kadınların oluşturduğu 50.000 kişiye ulaşılmıştır.

Yeni Nesil Gelecek

Türk Telekom, Sanayi 4.0 sürecine Türkiye’nin adaptasyonunu hızlandırmak, ülkemizde yazılım sektörünün büyümesi ve inovasyonun gelişmesine hizmet etmek, aynı zamanda akıllı teknolojiler üretecek insan kaynağına yatırım yapmak amacı ile 2018-2020 yıllarında ‘’Yeni Nesil Gelecek’’ projesini hayata geçirmiştir.

Habitat Derneği iş birliği ile yürütülen proje kapsamında 14 ilde 35 gönüllü eğitmen tarafından meslek yüksekokulları ve meslek liselerinde okuyan 426 gence IoT kitleri kullanılarak 16 saatlik yüz yüze eğitimler verilmiştir. Eğitimlerin ardından düzenlenen ‘Akıllı Teknolojiler IoT Hackathonu’na Türkiye’nin farklı illerinden, çeşitli bölümlerde okuyan 352 öğrenci, 88 proje ile başvurmuştur. Ön elemeyi geçen 16 takım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ev sahipliğinde düzenlenen 48 saatlik Hackathon  yarışmasının sonunda projelerini jüriye sunmuş, değerlendirme sonucu seçilen en başarılı ilk 3 proje ödüllendirilmiştir.