Mehmet Ertekin Türk Telekom Pazarlama Kıdemli Uzmanı

06.11.2023

AFAD Arama Kurtarma Akreditasyon Sertifika Belgesi

Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi (TTAKE), kurulduğu günden bu yana Türkiye'nin dört bir yanında doğal afetlere karşı insanımızın yardımına koşmaya devam ediyor.

Sahadaki imkan ve kabiliyetlerini artırmak için çok sayıda eğitim alarak gerekli mevzuatlara göre hareket eden TTAKE, son olarak doğal afet ve acil durumların yönetilmesinde çatı kuruluş olan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) sertifikasyon sürecine dahil oldu.

Türkiye Afet Müdahale Planı'ndaki acil hizmetlerde görev alacak ekipleri standardize eden AFAD Akreditasyon Sistemi'nde; sıkı bir denetim ve sınav sürecinin ardından belge almaya hak kazanan TTAKE gönüllülerimiz, sertifika belgesini, AFAD Başkanlığı'nda gerçekleşen bir törenle İçişleri Süleyman Soylu'nun elinden aldı. Törende ayrıca TTAKE üyelerimiz, "AFAD Kentsel Arama Kurtarma" armaları ile ödüllendirilirken bu armalar Bakan Soylu tarafından arkadaşlarımızın koluna takıldı.

TTAKE gönüllerimizi ortaya koydukları bu başarıdan ötürü tebrik ediyor, üstlendikleri zorlu görevlerde kendilerini en içten şekilde destekliyoruz.

Akreditasyon Sistemi Hakkında

Türkiye Afet Müdahale Planı'na (TAMP) göre afet ve acil durumlarda sunulacak hizmet alanlarında faaliyet göstermek isteyen kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, özel kuruluşlar ve gönüllüleri, yetkinlik ve yeterlilikleri konusunda sınıflandırıp standardize ediyor ve akreditasyon veriyor. Sunulacak hizmetin standartlarının belirlenmesi, kalitesinin artırılması ve kalitenin sürekliliğinin korunması için uygulanacak akreditasyonun usul ve esaslarını belirliyor. Akredite edilenlerle TAMP'taki çalışma grupları arasında koordinasyonu sağlıyor.