Mehmet Ertekin Türk Telekom Pazarlama Kıdemli Uzmanı

26.08.2020

Giresun'da yaralar sarılıyor

Giresun'da 22 Ağustos'ta başlayan aşırı yağışlar nedeniyle merkez, Dereli, Espiye, Doğankent, Tirebolu, Güce, Görele ve Yağlıdere ilçelerinde sel, su baskını ve heyelanlar meydana geldi. 5 kişinin yaşamını yitirdiği, 3 jandarma personelinin de şehit olduğu olaylarda, bölgede, afet yönetiminin safhaları AFAD koordinasyonunda çalıştırılarak kayıplara ulaşılması ve hayatın normale döndürülmesi için gayretler sürüyor.

Bu kapsamda Türk Telekom TTAKE Samsun üyelerinin tamamının arama kurtarmalarda yer aldığı Giresun’da İl genelindeki 22 telekomünikasyon santralinde iletişim kesilmesi üzerine yapılan çalışmalarda, 21 santral yeninden hizmete alındı.

TTAKE felaket sonrası olay yerine gitti

Felaket sonrası Espiye Yağlıdere yol ayrımındaki dere yatağına AFAD koordinasyonunda yönlendirilen Türk Telekom TTAKE ekibi hiç vakit kaybetmeden arama -kurtarma faaliyetlerine başladı.

TTAKE üyeleri yapmış olduğu arama-kurtarma çalışmaları sırasında saat 13:15 de sele kapılan bir vatandaşın cansız bedenine ulaştı. TTAKE ekip üyeleri bu arama-kurtarma çalışmasının ardından Yağlıdere ve Çaldağ bölgesine yönlendirildi.

Ertesi gün sabah saatlerinde AFAD, TTAKE ekibini başka bir yöne yönlendirildi. TTAKE üyeleri bu arama-kurtarma çalışmasında ise

Betül Akgün’ün(20) cansız bedenine ulaştı.

Sonrasında TTAKE üyelerinin yönlendirildiği 8 kilometrelik Çaldağ mevkiinde diğer sele kapılanları arayan ekip hava kararmadan burada yaptığı arama-kurtarma çalışmasını sonlandırdı. TTAKE Samsun ekibi daha sonra yerini Trabzon TTAKE üyelerine bıraktı.

Arama-kurtarmaya 2 bin 784 personel katıldı

34 kurum ve kuruluştan 2 bin 784 personelin katıldığı çalışmalarda, Karayollarına bağlı yollar ile 94 köy yolu açıldı, 65 köye elektrik verildi.

Bölgede kapanan 118 köy yolundan 94'ü yapılan çalışmalar neticesinde ulaşıma açıldı. Haber yazıldığında kalan 24 köy yolunu açma çalışmaları devam ediyordu.

AFAD koordinasyonunda arama-kurtarmaya katılan ekiplerde şunlar oldu:

Müdahale ve iyileştirme çalışmaları AFAD koordinasyonunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Jandarma, Emniyet, Sağlık Bakanlığı UMKE, Türk Telekom TTAKE, 112, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri (DSİ), Sahil Güvenlik Komutanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Kızılay birimlerinin yanı sıra, Giresun Belediyesi ve İtfaiyesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Giresun, Sivas Akıncılar ve Gölova Özel İdareleri, Çoruh EDAŞ, Giresun TİKAFE, Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), AHBAP, AKUT, ANDA Bursa, Beşir Derneği, Cansuyu Derneği, Deniz Feneri Derneği, İHH, İlkumut Derneği, MAGARA AKT, NEF Sosyal Yardımlaşma Vakfı, TAMGA AKT, TİDER ve TİKAFE.