TTake Hakkında

Şirketimiz bünyesinde faaliyet gösteren Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi (TTAKE); tamamı Türk Telekom çalışanlarından oluşan tamamen gönüllülük esasına dayalı bir sivil savunma hareketidir. 2010 yılında kurulan TTAKE, Türkiye’de ve dünyada meydana gelebilecek her türlü doğal afet, doğal kaza ve arama kurtarma faaliyeti gerektiren diğer olumsuz koşullarda yetkisi ve imkânı dâhilinde, olay yerine mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ulaşarak zor durumda kalanlara yardım etme amacıyla hayata geçirildi.

Van Depremi’nde aktif bir şekilde kurtarma çalışmalarına katılan TTAKE, depremin meydana gelişinden sonraki ilk saatlerde AFAD tarafından Ankara’dan kaldırılan uçakla Van’a ulaşarak Sevgi Apartmanı enkazından bir kişiyi canlı olarak çıkardı. Akabinde Van Merkez’de gerçekleşen artçı depremde Bayram Otel enkazında çalışan ekip 5 gün boyunca kurtarma çalışmalarında görev aldı.

2010 yılında Ankara GM de kurulan TTAKE, Van Depreminde sonra yapılanmaya girmiş ve 12 bölgede toplam 150 kişilik gönüllü çalışanları ile çok daha etkin ve etkili bir ekip haline gelmiştir. Daha sonra bölge destek ekiplerinin üye sayıları artırarak güncel üye sayısı olan 200 gönüllüye ulaşmıştır.

Ekiplerimiz her yıl düzenli olarak AFAD ve ilgili kurumlardan eğitimler almaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra ekip üyesi arkadaşlarımız tamamen kendi imkân ve istekleri ile de bulundukları bölgede kamp kurma, doğada arama kurtarma, trekking vb. aktiviteler de yapmaktadırlar.

Her ekip üyesinin alması zorunlu olduğu "İlk Yardım" ve "Depremde Arama Kurtarma" eğitimlerinin yanı sıra bölgelerin coğrafi özelliklerine göre de Destek Ekip üyeleri TT Akademi tarafından kendilerine atanan eğitimlere katılmaktadırlar. Bunları Trabzon ve Samsun Destek Ekiplerinin "Selde Arama Kurtarma" Erzurum ve Diyarbakır Destek Ekiplerini "Çığda Arama Kurtarma" eğitimleri diye örnekleyebiliriz.

Uzun ve zor bir süreç olan AFAD akredite sürecini başarılı bir şekilde yürüten TTAKE birçok STK’nın katılıp başarılı olmadığı akreditasyon sınavını başarı ile geçmiştir. Öncesinde ciddi bir hazırlık süreci gerektiren akabinde ise 2 gün süren teorik ve pratik olarak yapılan sınavda TTAKE Merkez Ekip üyesi arkadaşlarımız kusursuz performansları ile göz doldurmuş ve İçişleri Bakanımız Syn. Süleyman SOYLU’nun takdimleri ile “akreditasyon sertifikası” nı almış ve ekip üyelerinin beçleri sayın bakan tarafından bizzat takılmıştır. TTAKE Samsun ve Trabzon Destek Ekiplerimi de aynı süreci tamamlamış sınavı geçmiş ve peçlerini almak için AFAD Başkanlığından davet beklemektedirler.

Geçmişte katıldığımız Van Erciş, Elâzığ Sivrice Depremleri, Antalya bölgesi yangınlarında olduğu gibi arama kurtarma ekibimiz Kahramanmaraş merkezli depremde de AFAD tarafından göreve çağrılmış ve felaketin ilk saatlerinden itibaren arama kurtarma çalışmalarına katılmıştır.

Depremin gerçekleştiği 04.17 saatinden yaklaşık 10 saat sonra Hatay 600 Evler mevkisin de kurtarma faaliyetine başlayan Ankara Merkez Ekibimiz daha sonra kendilerine katılan İstanbul ve Erzurum Destek Ekipleri ile birlikte bulundukları alanda birçok deprem zedeyi en kaz altından çıkartmıştır.

İlerleyen saatlerde Adıyaman, Adana, Diyarbakır gibi depremden etkilenen diğer şehirlere de ulaşmayı başaran TTAKE Destek Ekipleri sahada 137 kişi ile görev almış 65’i canlı olmak üzere toplam 174 deprem zedenin en kaz altından çıkarılmasını sağlamıştır.

TTAKE Her Yerde

Türkiye genelinde 12 ayrı bölgede faaliyet gösteriyoruz.

Faaliyet Bölgeleri
ttake-harita

Görüşlerini Paylaş

Faaliyetlerimiz hakkındaki görüşleriniz bizim için değerlidir.

Bize Yazın
gorus-paylas