Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yayınlanan 2024 Yılı Telekomünikasyon Hizmetleri Ücret Tarifesi uyarınca; sizin adınıza devlete ödenen vergiler aşağıda belirtilmiştir.

Telsiz Kullanım Ücreti

Faturalı ve Faturasız bütün aboneler için yıllık 179,28 TL ’dir ve 12 eşit takside bölünerek aylık olarak tahsil edilir.

Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi​

Yeni Hat tesisinde alınır, yıllık 400 TL’dir. Faturasız müşterilerden yeni hat tesisi esnasında peşin olarak tahsil edilirken, faturalı müşterilerin faturasına 12 eşit taksite bölünerek yansıtılır.

Telsiz Ruhsat Ücreti

Yeni Hat tesisinde alınır, yıllık 179,28 TL’dir. Faturasız müşterilerden yeni hat tesisi esnasında peşin olarak tahsil edilirken, faturalı müşterilerin faturasına 12 eşit taksite bölünerek yansıtılır.​​​

Geçerli DurumlarVergi TürüYıllık Toplam TutarFaturalı Müşteriler*Faturasız Müşteriler
Yeni GSM abonesi Özel İletişim Vergisi 400 TL/ YIL Aylık 400 ​TL/12  Yeni Hat Tesisi esnasında peşin olarak tahsil edilir.
Yeni GSM Abonesi Telsiz Ruhsatname Ücreti179,28 TL/YILAylık 179,28 TL/12Yeni Hat Tesisi esnasında peşin olarak tahsil edilir.
​​ Bütün Aboneler Telsiz Kullanım Ücreti 179,28TL/ YIL Aylık 179,28 TL/ 12 Aylık 14,98 TL olarak tahsil edilir.

Katma Değer Vergisi (KDV)

Katma Değer Vergisi Kanunu (KDV) gereğince, tüm elektronik haberleşme hizmetleri için faturanıza KDV yansıtılmaktadır. 07.07.2023 tarih ve 32241 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında, %18 olan KDV oranı, 10.07.2023 tarihi itibarıyla %20 olarak güncellenmiştir.​

Özel İletişim Vergisi (ÖİV)

Özel iletişim vergisi, 6802 sayılı kanunca düzenlenmiş ve Bilgi Teknoloji Kurumu tarafından denetlenen tüm hizmetlere uygulanmaktadır. ÖİV, her türlü mobil elektronik haberleşme, kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetleri ve diğer elektronik haberleşme hizmetleri için 30 Ocak 2021 tarihi itibariyle %10 olarak belirlenmiştir. ÖİV tutarı, aylık toplam fatura tutarınızın %10'u alınarak oluşturulmaktadır.​

Damga Vergisi

Islak veya elektronik olarak imzalanan sözleşmelerde yer alan en yüksek parasal tutarın %0,948'i olarak hesaplanır. ​ ​

​ ​
​Geçerli DurumlarVergi TürüYıllık Toplam TutarFaturalı MüşterilerFaturasız Müşteriler
Yeni GSM AbonesiTelsiz Ruhsatname Ücreti179,28 ​TL/YILAylık 179,28 TL/12Yeni Hat Tesisi
esnasında peşin
olarak tahsil edilir.
Mevcut ve Yeni AbonelerTelsiz Kullanım Ücreti179,28 TL/YILAylık 179,28 TL/12Aylık 14,94 olarak tahsil edilir.

Telsiz Kullanım Ücreti Detayları​

  • Faturasız hat sahibi müşterilerimiz, tahsil edilmemiş Telsiz Kullanım Vergi borcu tutarlarını; mobil hatlarından *123# ‘yi tuşlayarak, “Telsiz” yazıp 5555’e SMS göndererek, 444 5 444 Müşteri Hizmetlerinden veya Türk Telekom Mağazalarından öğrenebilirler.
  • Farklı operatöre numara taşıma işlemi yapan faturasız hat sahibi müşterilerimizin ilgili yıla ait kalan Telsiz Kullanım Ücreti borcu; numarasını taşıdığı operatöre devredilir. KVKK'nin 11. maddesi kapsamındaki haklarınıza turktelekom.ly/gizlilikveguvenlik adresinden ulaşabilirsiniz.
  • Başka operatörde faturasız hat sahibi olup TT Mobil'e numarasını faturasız olarak taşıyan müşterilerimizin ilgili yıla ait kalan Telsiz Kullanım Ücreti; kalan aylarda taksitler halinde tahsil edilir.
  • Faturalı mobil hattan faturasız mobil hatta geçiş sonrasında düzenlenecek olan son dönem faturasına, o yılın sonuna dek tahsil edilmesi gereken Telsiz Kullanım Ücreti tutarı toplu olarak yansıtılmaktadır. Bu ödemeye istinaden faturasıza dönüştürülmüş olan hattan, o yılın sonuna kadar Telsiz Kullanım Ücreti tahsil edilmeyecektir.
  • Farklı operatöre numara taşıma işlemi yapan faturalı hat sahibi müşterilerimizin düzenlenecek olan son dönem faturasına, o yılın sonuna dek tahsil edilmesi gereken Telsiz Kullanım Ücreti tutarı toplu olarak yansıtılmaktadır.
  • Numara değişikliği işleminde Telsiz Kullanım Ücreti borcu yeni numaraya aktarılır ve taksitler halinde alınmaya devam edilir.
  • Faturasız hat deaktivasyon işlemlerinde müşterilerin son TL bakiyesinden, o yılın sonuna dek tahsil edilmesi gereken Telsiz Kullanım Ücreti tutarı toplu olarak düşmektedir.
  • Faturalı hat deaktivasyon işlemlerinde müşterilerin düzenlenecek olan son dönem faturasına, o yılın kalan aylarına ilişkin Telsiz Kullanım Ücreti yansıtılmaz.​

Dijital Kurye Ücreti

• Online satış kanalından numara taşıma ve yeni hat tesisi ile faturalı tarifelere yapılan başvuruların aktivasyon işlemlerinde on taksit şeklinde 120 TL Dijital Kurye ücreti alınmaktadır.​

​​

18 Ocak 2024 itibarıyla şirketimizce sunulan faturalı hatlardan faturasız hatlara geçiş işlemleri tek seferlik 80 TL ile ücretlendirilmektedir.

Kesintisiz iletişim deneyimi sağlamak amacıyla tahsis edilen faturasız hatta geçiş ücreti, hattınıza 0,20 krş bakiye, 79,80 TL bonus olarak yüklenmektedir. Bonus olarak yüklenen tutarlar yurt içi kullanımlarınızda geçerlidir, paket satın alamazsınız.​​​​​​​​

Faturasız Paket Data Aşım Tarifesi

Paket sürenizin sonuna kadar ek bir paketiniz yoksa Faturasız Paket Data Aşım Tarifesi üzerinden ücretlendirilirsiniz.
Paket içeriğindeki internetin tamamını kullandıktan sonra ek bir paketiniz yok ise paket sürenizin sonuna kadar internet kullanımlarınız Tarifesi üzerinden ücretlendirilir. Faturasız Paket Data Aşım Tarifesi'nde 100 KB'lık kullanım 15 kuruştur. 100 KB'ın altında kalan kullanımlar 100 KB olarak ücretlendirilir.​