Türk Telekom Blog

25.01.2024 Teknoloji

SIM Kart Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Ümit Önal

Türk Telekom İçerik Ekibi

Subscriber Identity Module kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulan bir terimi ifade eder. Türkçesi ise "Abone Kimlik Modülü" olarak adlandırılır. GSM operatörlerinin sunduğu servislerden faydalanmak için SIM kart kullanımı gerekir. Temelde bir mikroçip olan SIM kart, cep telefonlarının içerisine yerleştirilir.

SIM Kart Nedir?

Bir mikroçip olan SIM kart, cep telefonları ile entegre bir çalışma sistemine sahiptir. GSM operatörleri tarafından sunulan bu mikroçipler, içlerinde iletişim bilgileri saklayabilir. SIM kartlara tanımlanan telefon numaraları otomatik olarak kayıt altında tutulur. Böylelikle düzenli olarak telefon üzerinden iletişim kurduğunuz kişilerin numarasını ezberlemeniz ya da her seferinde yeniden yazmanız gerekmez.

GSM operatörleri tarafından sunulan farklı SIM kart çeşitleri bulunur. Farklı kullanım alanına ve özelliklere sahip olan bu SIM kartlar, özel bir rehber barındırma kapasitesine sahiptir. SIM kartlar sayesinde; tanımlanan numaralar kayıt altında tutulur, arama yapılabilir, SMS ve internet gibi servisler kullanılabilir.

SIM Kartların İçerisinde Neler Bulunur?

Küçük bir yapıya sahip mikroçipler olan SIM kartların içerisinde pek çok bilgi bulunur. Bu sebeple kartlar PIN adı verilen bir şifre ile korunur. Kullanıcıya sunulan PIN bilgisi telefonun her yeniden başlatılmasında talep edilir. Bu sayede SIM kart kullanımı ile, bilgi sızdırılması gibi istenmeyen durumların meydana gelmesine engel olunabilir.

Eğer PIN kodu 3 kere yanlış girilirse PUK kodu talep edilir. Eğer PUK kodu da yanlış girilirse SIM kartın kilitlenmesi gibi güvenlik önlemleri meydana gelebilir.

SIM kartların içerisinde pek çok bilgi saklanabilir. Bu bilgiler arasında:

 • Telefon numaraları,
 • Tarife,
 • Servis menüsü,
 • Yazılı mesajlar,
 • LAI,
 • Adres defteri,
 • PIN kodu yer alır.

Eğer telefonunuzda SIM kart yoksa arama yapamazsınız. Herhangi bir Wi-Fi ağına katılmadan interneti kullanamaz ve mesaj atamazsınız. Eğer cihazınızda SIM kart bulunmuyorsa, sadece polis ve acil sağlık gibi onaylanmış acil çağrı hizmetleri ile iletişim kurabilirsiniz.

SIM Kart Çeşitleri ve Özellikleri

SIM kart çeşitleri farklı özelliklere sahip olabildikleri gibi farklı kullanım alanlarına da sahip olurlar. Çeşitliliğin artmasını sağlayan en önemli etkenler arasında teknolojik cihazların büyük bir hızla gelişmesi ve artması bulunuyor. Geçmiş yıllarda SIM kartlar yalnızca cep telefonları için kullanılıyor olsalar da günümüzde tablet gibi farklı teknolojik aletler içinde kullanılmaya başlandı.

 • Standart SIM: “Kaç çeşit SIM kart var?” sorusuna verilen yanıtların her geçen gün artmakta olduğu bilinmektedir. Teknolojik cihazların ve bu cihazların kullanımının gelişmesi ile birlikte SIM kart çeşitleri de artmaktadır. Ancak SIM kartlarının ilki ve en çok tercih edileni standart SIM karttır. Standart SIM kartın boyutu diğer SIM kartlar ile karşılaştırıldığında oldukça büyüktür. Eski nesil cep telefonlarında hala kullanılan SIM kart türü, standart SIM karttır. Akıllı işletim sistemine sahip olmayan telefonların çoğunda hala standart SIM kartlar kullanılır. Akıllı işletim sistemi ile üretilen telefonlarda ise standart SIM kullanılmaz.
 • Mini SIM: Eski nesil akıllı telefonlar için kullanılan mini SIMler uzun yıllardır piyasada bulunur. Boyutu standart SIM kartlara oranla daha küçüktür. Ancak yeni nesil SIM kartlara oranla büyük bir boyuta sahiptir.
 • Micro SIM: Günümüzde akıllı cihazların içerisinde kullanılan SIM kartlar, “Micro SIM kart nedir?” sorusuna yanıt olarak verilebilir. Özellikle Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonların çok büyük bir çoğunluğunda micro SIM kart kullanılır. Micro SIM kart ölçüleri mini ve standart SIM kartlara oranla çok daha küçüktür.
 • Nano SIM: Bugüne dek üretilmiş en küçük boyutlara sahip SIM kart çeşidi nano SIM kart çeşididir. “Nano SIM kart ne demek?” sorusuna Apple ve Nokia başta olmak üzere birçok marka tarafından kullanılan yeni nesil SIM kartı olduğuna dair yanıt vermek mümkündür. “Nano SIM kart nereden alınır?” sorusuna Türk Telekom mağazaları yanıt olarak verilebilir. Özetle “Nano SIM kart nedir?” sorusuna yanıt olarak en son nesil SIM kart çeşidi olduğu söylenebilir. Oldukça ince bir yapıya sahiptir ve etrafında hiçbir koruma bulunmaz.
 • E-SIM: “E-SIM kart nedir?” sorusuna fiziksel bir SIM kart kullanma zorunluluğunu ortadan kaldıran, sanal SIM kart olduğuna dair yanıt verilebilir. E-SIM kartlar operatör tarafından sağlanır. Türk Telekom’un E-sim hizmeti hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.
 • R-SIM: Bir SIM kart çeşidi olan r-SIM klasik SIM kartlarına oranla daha farklı özelliklere sahiptir. Çift SIM etkileşimli SIM kartı “R-SIM nedir?” sorusuna yanıt olarak verilebilir. İş ve özel hattını bir telefonda kullananlar tarafından tercih edilir. Bu SIM kart türü, aynı zamanda "Eş SIM kart nedir?" sorusuna da bir cevap olabilir.
 • V SIM: V SIM kart operatörler tarafından kullanılan elektronik bir SIM kartı çeşididir.

SIM Kart Nasıl Takılır?

SIM kartlar ile ilgili merak edilen soruların arasında nasıl takılmaları gerektiği de bulunur. SIM kartların farklı çeşitleri olması nasıl takılmaları gerektiğine verilmesi gereken yanıtı da değiştirir. Ancak telefonların tamamında SIM kart için özel bir bölüm bulunur.

Telefon değişikliği sebebiyle eski SIM kartınız yeni cihazınız ile uyumlu olmayabilir. Bu durumda “Normal SIM kart nano SIM karta nasıl dönüştürülür?” sorusu hakkında araştırma yapmak gerekir. Standart SIM kartının nano SIM kart olarak kullanılması mümkündür. Bunun için operatörünüzün mağazasından bir şablon temin etmelisiniz.

Şablon üzerine yerleştirdikten sonra fazla olan yerleri kesmelisiniz. Bu işlem sayesinde standart SIM kartınız nano SIM kartı boyutlarına sahip olur. Böylelikle nano SIM olarak yeni cihazınızda kullanabilirsiniz. Kesilen kısımda çip bulunmadığı için kesilmesi ile birlikte kullanımı etkileyecek bir problem meydana gelmez.

Eğer eski SIM kartınızı kullanmak istemiyorsanız yeni bir nano SIM kart alabilirsiniz. GSM operatörünün mağazalarından satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu durum “Nano SIM kart nasıl alınır?” sorusuna da yanıt olarak verilebilir.

“Mikro SIM kart nasıl takılır?” sorusuna verilmesi gereken yanıt ise oldukça basittir. Telefonların SIM kart için özel bir ekipmanı bulunur. Bu kısma yerleştirerek takma işlemini tamamlayabilirsiniz. Yeni nesil telefonlarda SIM kart genellikle telefonun yan kısmında yer alır. Fakat bazı modellerde telefon bataryasının yanında da olabilir.

SIM Kartlar Dönüştürülebilir mi?

Teknolojik cihazların hızla yenileniyor olması eski SIM kartınızı yeni satın aldığınız cihazınız ile kullanamıyor olmanıza neden olabilir. Bu durum “Micro SIM kart nano olur mu?” gibi soruları meydana getirir.

Yeni cihazınız ile nano SIM kart kullanmanız gerekiyorsa operatörünüz tarafından temin edilmesini sağlayabilirsiniz. Ya da aldığınız şablon ile küçülterek mikro SIM kartınızı nano SIM kart büyüklüğüne getirebilirsiniz.

Akıllı cihazlarda bulunan SIM kart tepsisi “Nano SIM kart nasıl takılır?” sorusuna yanıt olarak verilebilir. Tepsinin alt tarafına nano SIM kartı yerleştirmeli ve ardından tepsiyi çıkarttığınız yönde tekrar itmelisiniz.

SIM kartı mikroya çevirmek için de operatör tarafından size temin edilen dönüştürücü şablonu kullanabilirsiniz. Bu sayede eski SIM kartlarınızı yeni cihazlarınızda kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak bu yöntemi tercih etmiyorsanız Türk Telekom mağazalarına giderek cihazınız ile uyumlu bir SIM kart da alabilirsiniz. Eğer hangi SIM kartın cihazınız için uygun olduğuna karar veremiyorsanız, mağazadan bu konuda da destek alabilirsiniz.