Mehmet Ertekin Türk Telekom Pazarlama Kıdemli Uzmanı

01.08.2019

Kapıkayafest’te Samsun TTAKE üyeleri hayat kurtardı

Samsun Bafra Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlemiş olduğu Kapıkayafest’de Samsun TTAKE üyeleri bu kapsamda meydana gelen üç olayda hayat kurtardı.

Türk Telekom Tesis Yönetimi Direktörlüğü bünyesinde oluşturulan ve 9 yıl önce kurulan Türk Telekom Arama ve Kurtarma Ekibi TTAKE, AFAD ile akredite olarak merkezde 30 üyesiyle ve Türkiye genelinde 11 bölgede oluşturduğu destek ekipleriyle birlikte toplam 150 üyesi ile artık Türkiye’de gerek teçhizat gerekse üyelerin almış olduğu eğitimler ile AFAD tarafından görev verilen arama kurtarma ekiplerinden biri haline geldi.

Aynı etkinliğe katılan Samsun AFAD tarafından yardımcı ekip olarak görevlendirilen Ahmet Erbaş, Hasan Karaboğa, Haluk Görgülü, Reyhan Kalaycı, Erdoğan Pamuk ve Mevlük Kutluk’tan oluşan Samsun TTAKE üyeleri önce merkez TTAKE biriminden katılım onayı alarak 5 gün süren Kapıkayafest’e katılım sağladı.

AFAD’ın Kapıkayafest’te katılan arama kurtarma ekiplerine yapmış olduğu görev dağılımı sonucu TTAKE Samsun’da görevli altı üye bölgenin Bafra Kapıkaya mevkiinde gerekli teçhizatları ile birlikte önce çadır kurdular.

Kapıkayafest’te bulundukları süre içinde üç ayrı olayda arama ve kurtarma yapan üyeler ilk kurtarma operasyonuna sorumlukları altında bulunan Asarkale mevkiinde 30 metre kayalıklardan düşen bir vatandaşı kurtarmak ile başladı.

UMKE ekiplerinin kazazedeye ulaştığı fakat 100 metre sarp kayalıklardan yaralının nakli için TTAKE Samsun ekibine bir çağrı gelmesi üzerine ekipler olay yerine 10 dakika içinde intikal ederek 15 metre ve 100 metrelik iki ayrı istasyon kurarak güvenli iniş yaparak yaralıyı kurtararak 112 ekiplerine teslim etti.

İkinci olay ise yamaç paraşütü kalkış pisti bölgesinde Samsun TTAKE ekibinin nöbet tuttuğu alalın 20 metre yakınında gerçekleşti.

İniş yapmaya çalışan yamaç paraşütü pilotu 15 metre yükseklikten serbest düşüş yaşayarak yaralanmış ve UMKE ekiplerince müdahale edildikten sonra Samsun TTAKE ekibi tarafından 30 metre sedye ile taşınarak 112 ekiplerine teslim edildi.

Üçüncü olay ise yine bir yamaç paraşütü pilotu ve yolcusunun kalkıştan hemen sonra ormanlık ve sarp kayalık alana düşmesiyle gerçekleşti. Bu olayda da nöbet noktasında bulunan ekip üyeleri yaralılara ulaşarak UMKE ekiplerinin müdahalesi için yaralının intikalini sağladı. Yaralanan yolcu vatandaş 70 metre güvenli çıkış istasyonunda sedye ile çıkarılarak 112 ekiplerine teslim edildi.