Mehmet Ertekin Türk Telekom Pazarlama Kıdemli Uzmanı

17.08.2021

TTAKE Antalya Manavgat Bölgesinde Yangınla Mücadele Çalışmalarına Destek Veriyor

Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibinden 13 gönüllü arkadaşımız, zorlu koşullara rağmen 10 gündür Antalya Manavgat bölgesinde yangınla mücadele çalışmalarına destek veriyor. Şimdiye dek 45 vatandaşımızın arama, kurtarma ve tahliyesini sağlayan arkadaşlarımıza, cesaretleri ve özverili çalışmaları nedeniyle gönülden teşekkür ediyoruz. Bölgede TTAKE olarak yaşadıkları deneyimleri, Antalya Bölge Destek Ekip Lideri Nazım Batuhan Hançer bizler için anlattı…

"Birini yangından kurtarınca evinden gelin çıkan düğün sahibi gibi seviniyoruz" diyor Nazım Batuhan Hançer. Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi (TTAKE) Antalya Bölge Destek Ekip Lideri Hançer, diğer takım arkadaşlarıyla beraber 10 gündür Antalya Manavgat'ta devam eden yangına karşı mücadelede Afet ve Acil Durum Başlığı (AFAD) koordinasyonundaki çalışmalara destek veriyor. Çalışma arkadaşımız Hançer, TTAKE olarak yaşadıkları deneyimleri bizlerle paylaştı.

AFAD'ın Gündoğmuş'taki koordinasyon merkezinde konuşlanan TTAKE gönüllülerimiz, burada 24 saatlik bir nöbet sistemine göre faaliyetlerini sürdürüyor. Yaklaşık 30-40 kişinin 'bekleme noktası' diye adlandırabileceğimiz bu merkezlerde, AFAD'a akredite olan STK'lara bağlı gönüllüler, gelecek yardım çağrılarına cevap vermek adına hazırda bulunuyor. Yardım bildirimleri, 112 Çağrı Merkezi'nden yönlendirilen AFAD'ın Whatsapp grubuna düşüyor. Ardından AFAD, oradaki ekipleri koordine ediyor ve ilgili ekip, çağrıya cevap vermek adına yola çıkıyor. Yardım çağrılarının büyük çoğunluğu ise rüzgarın hızının artması ile doğru orantılı olarak gece geliyor. Bu nedenle ekipler, her an hazır şekilde görevlendirilmeyi bekliyor.

Batuhan Hançer, arama ve kurtarma ekiplerini en çok zorlayan durumun sıcak ve yangından kaynaklı duman olduğunu söylüyor. Sıcakların derecesini, "Sürekli fön makinesinin açık kalması" şeklinde yorumluyor ve şiddeti azalan ama hiç bitmeyen dumandan gözlerini açmakta zorlandıklarını anlatıyor. Bu nedenle hem kendileri hem de kurtarmak için gittikleri vatandaşlar için yanlarında sürekli göz damlası taşıdıklarını söylüyor.

Diğer yandan bölgenin coğrafi koşullarının zorluğundan da bahsediyor arkadaşımız. Örneğin Sevinç köyünde mahsur kalan üç kardeşin kurtarılması için araçların giremediği dağ yollarından 4 saatlik bir yürüyüşle söz konusu yere ulaştıklarını belirtiyor.

TTAKE, afet bölgesinde yalınızca arama ve kurtarma çalışmalarına destek vermiyor; aynı zamanda yangından zarar gören vatandaşların transferini sağlıyor, imkanları el verdiğince kapanan yolları açıyor, arazöz, dozer gibi araçları yöneten şoförlere su taşıyor. Bunun yanında Antalya Bölge Müdürlüğümüzün desteği ile 170 adet powerbank de ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmış.

Sosyal medyadaki bilgi kirliliğine dikkat çeken arkadaşımız Batuhan Hançer, devletin tüm imkanlarıyla saha olduğunu; jandarmadan itfaiyeye, Orman Bakanlığı personelinden polise kadar yangına müdahale ve arama-kurtarma çalışmalarının özveriyle yürütüldüğünü dile getiriyor.