Mehmet Ertekin Türk Telekom Pazarlama Kıdemli Uzmanı

30.10.2020

TTAKE İzmir Depreminde Arama-Kurtarma Yaptı

İzmir’de 30 Ekim 2020 Cuma günü Saat:14:51’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde Türk Telekom İzmir TTAKE üyeleri ile İzmir’de tatilde bulunan Antalya TTAKE üyesi de ekibe katılarak toplam 11 kişi olarak arama ve kurtarma yaptı. Üyeler çok kısa sürede hazırlık yaparak deprem saatinden bir saat sonra AFAD’ın yönlendirdiği enkaza gitti. TTAKE üyeleri beraberindeki diğer arama kurtarma ekipleri ile birlikte enkazlardan ikisi canlı, dört adet de cansız beden çıkarılması çalışmasında bulundu.

Türk Telekom İzmir TTAKE ekip lideri Umur Akbaş ve beraberindeki ekip üyeleri AFAD ile temas kurarak İzmir Bayraklı Manavkuyu semtinde yer alan Yılmaz Erberk apartmanı enkazında arama kurtarma çalışması yaptı. Ekip sekiz katlı olan binanın ikinci katında bir kadın vatandaşımızın naaşının çıkarılması çalışmasında yer aldı. AFAD ve AKUT ekipleriyle birlikte çalışmalarını sürdüren Türk Telekom İzmir TTAKE üyeleri aynı binanın altında bulunan marketten gelen ses üzerine dehliz ve tahkimat çalışmasında da bulundu. Buradan “Fadime Teyze” adlı vatandaş ile birlikte Hülya isimli bir kadın vatandaşımızın canlı olarak kurtarılması çalışmasında bulundu.

Türk Telekom İzmir TTAKE üyeleri ikinci gün ise Bayraklı’da bulunan Yağcıoğlu Apartmanı’nda yıkılmış olan 8 katlı binada TAMGA, İHHA ve Denizli İtfaiye ekipleri ile birlikte arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Ekipler gece Saat: 01.22 de bir kadın vatandaşımızı, Saat:03.27’de de yanında çocuğu ile birlikte vefat eden anne ve çocuğun naaşını enkazdan çıkarılası çalışmasında da bulundu. Türk Telekom TTAKE üyeleri deprem enkaz alanına yanlarında bir adet jenaratör, kırıcı, çekiç, balyoz ve kazma gibi aletler ile birlikte teknik arama aleti de götürdü.Haberin yapıldığı saatlerde İzmir’de depremde hayatını kaybedenlarin sayısı 51’e, yaaralı sayısı da 896 ulaşmıştı.

İzmir Depreminde yer alan Türk Telekom İzmir TTAKE üyeleri şu isimlerden oluştu: Mustafa Çelik, Aytaç Güleçoğlu, Levent Tekin, Fatih İnce, Umur Akbaş, İbrahim Yiğiter, Coşkun Sefertaş, Hüseyin Burhan Akgüney, Kamil Diççi, Ö.Faruk Gülcemal ve Antalya TTAKE üyesi Nazım Batuhan Hançer.