Bir arada toplanmış engelli insanlar

Bir arada toplanmış engelli insanlar

Türk Telekom olarak; Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Tiyatrosu iş birliğiyle görme ve işitme engelli bireylerin kültür ve sanat etkinliklerine katılımını artırmak amacıyla “Erişilebilir Tiyatro” projesini 2024 yılında hayata geçirdik. Proje kapsamında ana destekçisi olduğumuz Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Devlet Tiyatrosu oyunlarında üst yazı, özel sahne turu ve canlı betimleme uygulamalarını kullanıyor ve oyunları, görme ve işitme engelli sanatseverler için erişilebilir kılıyoruz.


Proje kapsamında; görme engelli sanatseverlerin, canlı betimleme uygulaması ile mekân, zaman, karakterler ve sessiz gelişen olaylar gibi sesli olmayan görsel öğelerin diyalog aralarında anlık olarak anlatılmasıyla tiyatroyu ayrıntıları kaçırmadan deneyimleyebilmesini sağlıyoruz. Ayrıca canlı betimlemeye ek olarak, oyundan önce düzenlenen özel bir sahne turu ile sahnedeki dekoru görme engelli sanatseverlere betimliyor; uygun olan objeleri, kostümleri ve dekoru görme engelli ziyaretçilerin dokunarak tanımasına imkân sunuyoruz.


İşitme engelli sanatseverler için ise üst yazı sistemini kullanarak; diyalogların üst yazı şeklinde verilmesi yolu ile oyunun işitme engelliler için erişilebilir hale getirilmesini sağlıyoruz.


Erişilebilir Tiyatro projesi ile görme ve işitme engelli sanatseverlere görsel, işitsel ve fiziksel engelleri aşan bir sanat deneyimi sunuyor; teknolojiyi iyilik ve faydaya dönüştürerek kültür sanat etkinliklerini herkes için erişilebilir kılmayı hedefliyoruz.