Dizüstü bilgisayarına bakan bir mutfak tezgahında oturan bir kadın

Dizüstü bilgisayarına bakan bir mutfak tezgahında oturan bir kadın

Kadınların dijital yetkinliklerini artırarak hayata daha eşit katılmalarını desteklemek üzere 2021 yılından bu yana ‘Dijitalde Hayat Kolay’ projesini yürütüyoruz. Proje kapsamında, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat Derneği iş birliği ile, bugüne kadar 10.000 kadına dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitimleri verdik.


Yüz yüze ve çevrim içi gerçekleşen eğitimlerde dijital okuryazarlık kapsamında internetin tarihsel dönüşümü, hayatı kolaylaştıran faydaları, dijital vatandaşlık, dijital hukuk, internet güvenliği ve sosyal medya araçlarına giriş; dijital pazarlama eğitimleri kapsamında ise dijital pazarlama nedir, pazarlama stratejisi nasıl belirlenir, risk analizi nasıl yapılır, sosyal medyada başarılı olmanın ipuçları nelerdir, internette nasıl reklam verilir, e-ticaret ve mevzuatı, pazar yeri platformlarına giriş, risk yönetimi, müşteri ilişkileri gibi başlıklarda uygulamalı eğitimler sunuluyor.


Eğitimlerden yararlanan kadınlar için ayrıca tasarım odaklı düşünme atölyeleri düzenliyor, bu atölyelerde yenilikçi çözümler üretme, kullanıcı odaklı perspektif ve problem çözme, rasyonel ve analitik araştırma yapma becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz.


Projenin iki fazına da katılan kadınlar arasından ön eleme ile belirlenen 20 kadına mentorluk desteği sunarken, mentorluk desteği alanlar arasından belirlenen 10 girişimciye işini geliştirmesi için hibe desteği veriyoruz.