FİBER İNTERNET

​​​Türk Telekom, 175 yıllık deneyimiyle 81 ili adım adım örerek Türkiye'yi kapsayan dev bir fiber altyapı kurdu. Fiber altyapıdaki başarısını, bir tek çift fiber kablo bağlantısı üzerinden saniyede 8 Terabit veri aktarımı rekoruyla tescilleyen Türk Telekom, bu başarısıyla Guinness rekorlar kitabında da yerini aldı. Ülkemizi layık olduğu çağdaş haberleşme altyapısına ve fiber teknolojisine kavuşturma hedefiyle birçok yerde evlere ve binalara kadar uzanan ve 202.000 km'ye ulaşan fiber altyapı, sözleşme imzalamış olan internet servis sağlayıcıların da kullanımına sunuldu.

Fiber optik, temelde bir sinyali iletmek için elektrik yerine ışığı kullanan bir iletim aracıdır. Optik fiberler saf camdan yapılan saç teli kalınlığında uzun ipliklerdir. Bu fiberler yansıtıcı bir kılıfın içine doldurulur, böylece ışık fiberlerin içine hapsedilir. Kablonun en dışı ise koruyucu bir kılıfla kaplanır. Böylece Fiber optik kablolar ile daha uzun mesafelere daha yüksek değerde veri aktarımı ışık hızı diye tabir edilen en yüksek hızla iletilir.

Fiber optik kablolar çevresel şartlara karşı çok iyi korunduklarından çevresel şartların ağır olduğu nemli, rutubetli ve aşırı yağışlı ortamlardan etkilenmeyerek her zaman tutarlı bir bağlantı sunar.

Fiber kablolarda dışarıdan içeriye doğru hiçbir etkileşim olmadığı gibi dışarıdan içeriye doğru da hiçbir sızıntı olmaz ve bilgi en güvenli şekilde çok uzak mesafelere bozulmadan taşınabilir.

Üretildikleri madde, fiziksel boyutları, sızdırmazlık gibi özellikleri dikkate alındığında fiber optik kablolar çok uzun süreler değişiklik ihtiyacı duymaz. Bu özelliği de fiber optik haberleşme sistemlerini çevreye en duyarlı haberleşme sistemleri olarak öne çıkarıyor.

Fiber internet sayesinde, 6 dakikada DVD, 58 saniyede 300 resim, 4 saniyede ortalama 50 dosya indirebilirsiniz*. Fiber internet; gerçek zamanlı etkileşim ve (hızı etkileyen durumlar hariç) kesintisiz bağlantı sağlar. Akıllı ev, kişiselleştirilebilen TV, akıllı iletişim ağı, istediğinde seç izle video, bulut bilişim, online oyun, video konferans, e-eğitim, uzaktan ameliyat, uzaktan hasta bakımı, akıllı enerji dağıtım şebekesi, yüksek güvenlikli ağ sistemleri gibi çok çeşitli uygulamaları mümkün kılar.

Türk Telekom'un hizmet sunduğu İnternet servis sağlayıcılardan biri ile irtibat kurarak Türk Telekom altyapısının kullanıldığı Fiber İnternet veya yüksek hızlı internet abonesi olabilirisiniz.

Türk Telekomünikasyon A.Ş. kurduğu fiber internet altyapısını internet servis sağlayıcıların hizmetine sunmaktadır. Abonelerden kaynaklanan hız kısıtlamaları, sunucuların veya bilgisayarın performansı, hatların yoğunluğu gibi etkenler hizmetin hızını etkileyebilir.Arthur D Little&Exane BNP Paribas'ın Mart 2011 tarihinde yayınlanan "Superfast Broadband: Catch up if you can"isimli raporunda farklı eknolojiler kıyaslanmış ve sonucunda fiber internetin en hızlı internet olduğu tespitine yer verilmiştir.